Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami szkoły uczestniczące w programie „Owoce w szkole” były zobowiązane zrealizować w każdym semestrze roku szkolnego co najmniej dwóch zajęć wzbogacających wiedzę uczniów o zdrowych nawykach żywieniowych – w ramach edukacji przyrodniczej lub wychowania fizycznego. Rozwiązanie to było kontrowersyjne, gdyż w praktyce powielało obowiązek wynikający z podstawy programowej kształcenia ogólnego. W efekcie w ramach przewidzianego do realizacji programu „Warzywa i owoce w szkole” resort edukacji postanowił inaczej określić obowiązki szkół.
Mają być one ukierunkowane nie tyle na przekazanie wiedzy o nawykach żywieniowych lecz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych uczniów. Przekazywana wiedza ma natomiast dotyczyć pochodzenia produktów rolnych. W każdym z semestrów roku szkolnego dyrektorzy szkół będą zobowiązani do realizacji co najmniej dwóch z następującego katalogu zadań:
1) realizacja projektów mających na celu kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz dostarczanie informacji na temat korzyści płynących ze spożywania sezonowych owoców i warzysz, a także ich pochodzenia i uprawy;
2) organizowanie przez szkoły konkursów i festynów tematycznych z zakresu zdrowego odżywiania;
3) organizowanie wycieczek do gospodarstw rolnych lub ogrodniczych lub zakładów przetwórstwa owoców i warzyw;
4) warsztaty kulinarne, z uwzględnieniem przekazywania wiedzy o zdrowym odżywaniu;
5) zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych;
6) wspólne spożywanie drugiego śniadania, połączone z degustacją warzyw i owoców oraz upowszechnianiem wśród uczniów wiedzy z zakresu zdrowego odżywania.
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu realizacji środków towarzyszących, które służą zapewnieniu skutecznego wykonania programu „Owoce i warzywa w szkole” będzie opiniowany na lipcowym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.