Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Walka z nietrzeźwymi kierowcami

W ramach zwiększenia efektywności przeciwdziałania prowadzenia pojazdów mechanicznych przez osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało możliwość wyposażania pojazdu mechanicznego w blokadę alkoholową uniemożliwiającą działanie silnika samochodu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu na 1 dm3.

Obowiązek prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową ma dotyczyć tych, którzy po upływie zakazu prowadzenia pojazdu podejmą kroki w celu przywrócenia utraconych uprawnień. Starosta, wydając decyzję o ich przywróceniu, jednocześnie w wydawanym dokumencie będzie zamieszczał informację o ograniczeniu na okres trzech lat uprawnień do kierowania pojazdami do prowadzenia wyłącznie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Stwierdzenie nieprzestrzegania tego ograniczenia będzie przesłanką cofnięcia prawa jazdy na okres 12 miesięcy. Warunki techniczne blokad alkoholowych zostaną określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu.

Pozostałe zaproponowane rozwiązania to:

·         wydłużenie okresu na który wydawany byłby środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeśli sprawca przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca wypadku – w takich przypadkach minimalna długość okresu, na jaki wydany zostałby zakaz ma wynosić 3 lata, a maksymalna – 15 lat. W przypadku popełnienia kolejnego takiego przestępstwa zakaz miałby być wydawany na zawsze;

·         wprowadzenie obowiązku orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych (w przypadku powtórnego skazania – 10 tys. zł) oraz nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych wobec sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionych w stanie nietrzeźwości;

·         wprowadzenie penalizacji prowadzenia pojazdów mechanicznych bez wymaganych uprawnień;

·         umożliwienie podawania wyroku skazującego za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnionego w stanie nietrzeźwości poprzez umieszczenie odpowiedniej informacji na stronie internetowej sądu w Biuletynie Informacji Publicznej (w przypadku, gdy sąd nie określi w wyroku innego sposobu podania do publicznej wiadomości).

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Pt., 9 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski