Co do zasady wydatki egzekucyjne poniesione w związku z egzekucją ustala się na podstawie faktur, rachunków lub innego rodzaju dowodów. Minister Finansów przewidział jednak przypadki, w których wydatki te zostaną ustalone w formie zryczałtowanej.
Nastąpi to w przypadku:
· przejazdu pracownika organu egzekucyjnego, niezależnie od liczby tytułów wykonawczych, do miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego lub miejsca położenia należących do niego składników majątkowych, gdzie dokonano czynności egzekucyjnych lub czynności te miały być dokonane – jako iloczyn odległości pomiędzy siedzibą organu egzekucyjnego a miejscem zamieszkania lub siedziby zobowiązanego lub miejsca położenia należących do niego składników majątkowych i stawki wynikającej z przepisów regulujących warunki ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy;
· przechowywania ruchomości w składnicy organu egzekucyjnego – jako średnią cen obowiązujących na terenie działania organu egzekucyjnego za tego rodzaju usługę na dzień złożenia ruchomości do składnicy tego organu, a jeśli takiej średniej nie ustalono – w oparciu o ceny obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej polskiej.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu ustalania i dokumentowania wydatków egzekucyjnych został skierowany do równoległego zaopiniowania przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych.