Wprowadzane zmiany w systemie emerytalnym polegające na przekazaniu do ZUS 51,5% aktywów OFE mają doprowadzić do obniżenia kwoty państwowego długu publicznego. W konsekwencji Ministerstwo Finansów zaproponowało obniżenie progów relacji długu do PKB, skutkujących uruchomieniem mechanizmu korygującego stabilizującej reguły wydatkowej – dotychczasowego progu 50% PKB progiem 43%, zaś progu 55% - progiem 48%. Przy tej okazji mają być wprowadzone dwie zmiany istotne dla jednostek samorządu terytorialnego.
Pierwsza z nich polega na wyraźnym określeniu niektórych zagadnień związanych z budżetem jednostki samorządu terytorialnego ustalonym przez regionalną izbę w wyniku nieopracowania programu postępowania naprawczego lub jego negatywnego zaopiniowania. Wskazuje się, że taki budżet musi uwzględniać ograniczenia analogiczne jak stawiane programowi naprawczemu, a jego nowelizacja przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może prowadzić do pogorszenia wskaźników przyjętych w pierwotnym budżecie i do naruszenia ograniczeń. Ponadto informacja o niezachowaniu przez jednostkę samorządu terytorialnego indywidualnego wskaźnika zadłużenia, w tym o stopniu jego przekroczenia, ma być zamieszczona w wieloletniej prognozie finansowej jednostki samorządu terytorialnego.
Druga zmiana dotyczy nowego sposobu doliczania do łącznej kwoty przypadających w danym roku budżetowym skład i wykupów w jednostce samorządu terytorialnego, kwot spłat zobowiązań współtworzonych przez tą właśnie jednostkę samorządu terytorialnego. W miejsce dotychczasowej zasady proporcjonalności do udziału we wspólnej inwestycji albo udziału we wpłatach wnoszonych na rzecz związku proponuje się wprowadzenie proporcjonalności do udziału liczby mieszkańców danej jednostki w łącznej liczbie mieszkańców wszystkich jednostek współtworzących związek. Co istotne – ustawa przewiduje, że statut związku może określić inne zasady.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych.