Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finanse publiczne. Cztery dyskusyjne projekty

Porządek obrad Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w dniu 22 stycznia obejmował zaledwie cztery punkty porządku obrad. Okazało się, że wszystkie budzą niemałe emocje.

Obrady rozpoczęły się od opiniowania projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Wobec faktu, że najistotniejsza część ustawy dotyczyła zmiany relacji długu do PKB w regule wydatkowej wydawało się, że nie będzie tutaj większych wątpliwości. Rzeczywistość okazała się inna. Punktem spornym okazała się propozycja zmiany zasad „rozpisywania” długu związku komunalnego na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Zaproponowana proporcjonalność do liczby mieszkańców wzbudziła zastrzeżenia Skarbniczki Katowic, która argumentowała że propozycja taka pozostaje w kolizji z zasadami ustawy o rachunkowości. Nie przekonało to wszystkich przedstawicieli strony samorządowej, którzy wskazywali że ewentualny spór może wynikać z proporcjonalnie większego obciążenia większych miast. Ostatecznie wobec przepisu umożliwiającego uregulowanie w statucie związku odmiennych zasad ponoszenia ciężaru zadłużenia projekt został zaopiniowany pozytywnie.

W spływających przed posiedzeniem opiniach do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych dominowały stanowiska negatywne. Na posiedzeniu przedstawiciel Związku Powiatów Polskich wskazał jednak, że ze względu na specyfikę dochodu, od którego ma nastąpić zaniechanie poboru podatku, standardowo negatywne stanowisko może nie być uzasadnione. Ewentualne wsparcie z BFG na rzecz banku przejmującego upadający SKOK może bowiem pozwolić na uniknięcie jeszcze wyższego uszczerbku w dochodach z podatku dochodowego od osób prawnych – wynikającego z konieczności uzupełnienia środków BFG o gwarantowane wypłaty lokat. Fakt ten potwierdził przedstawiciel Ministerstwa Finansów; w efekcie rozstrzygnięcie sprawy zostało pozostawione stronie samorządowej Komisji Wspólnej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw stał się pretekstem do dyskusji wykraczającej znacznie poza zagadnienie opodatkowania VAT pojazdów służbowych i paliwa do nich. Ryszard Grobelny zaproponował bowiem objęcie podatkiem od środków transportowych pojazdów rejestrowanych jako ciężarowe poniżej 3,5t oraz samochodów specjalnych. Wzbudziło to ożywioną dyskusję, w której obecne były również argumenty dotyczące prób nadmiernej fiskalizacji obywateli. Zagadnienie to pozostawiono jednak do odrębnej dyskusji. Sam projekt został uzgodniony z uwagą, że uzasadnione byłoby wyrównanie dochodów między gminami a województwami (projekt przynosi drobny ubytek dochodów tych pierwszych, a wzrost – drugich).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustaw był opiniowany wyłącznie w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości sieci kablowych zlokalizowanych w kanalizacji kablowej. Na posiedzeniu starło się stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Związku Województw RP opowiadających się za utrzymaniem zwolnienia i samorządów gminnych opowiadających się za przywróceniem starych zasad opodatkowania. W dyskusji wskazano na fakt, że chyba nieprzypadkowo w dyskusji publicznej poruszana jest wyłącznie kwestia opodatkowania sieci teleinformatycznych jako nośna społecznie. Tymczasem zwolnienie z opodatkowania obejmuje wszystkie sieci kablowe – w tym energetyczne. Co więcej – w kanalizacja kablowa występuje przede wszystkim w miastach, a nie na obszarach wiejskich gdzie rzekomo zniesienie ulgi utrudni rozwój Internetu. Niestety nie udało się w tym punkcie dojść do porozumienia, co oznacza że możemy się spodziewać dalszej dyskusji na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej.

Pt., 24 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski