Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa klasyfikacja zawodów

W efekcie zmian zachodzących na rynku pracy oraz zmian klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, resort pracy postanowił gruntownie zaktualizować klasyfikację zawodów i specjalności przyjętą w 2010 roku.

W nowej klasyfikacji zachowano dotychczasową liczbę i nazwy grup wielkich oraz pozostałych grup, zmianie uległą natomiast liczba zawodów. Obecnie wynosi ona 2411 obejmując w szczególności 126 nowych zawodów i 12 zawodów wieloprofilowych łączących w sobie co najmniej dwie specjalności (np. nauczyciel języka obcego, czy przewodnik turystyczny). Największe zmiany dotyczą trzech spośród dziesięciu grup wielkich – w grupie 1 „Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy" liczba zawodów i specjalności sumarycznie wzrosła o 12, w grupie 2 „Specjaliści" – 21, w grupie 3 „Technicy i inny średni personel" – 19.

Dodatkowo w objaśnieniach do struktury klasyfikacji termin „kwalifikacje" został natomiast zastąpiony terminem „kompetencje".

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania będzie opiniowany na lipcowym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Pt., 28 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski