Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustalanie kwalifikacji pracowników publicznych służb zatrudnienia

Ustawa z dnia 19 kwietnia 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów dokonała zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy poprzez rezygnację z ustawowego określania wymagań dotyczących kwalifikacji do zajmowania stanowiska pracownika publicznych służb zatrudnienia. W odpowiedzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało… przeniesienie owych wymogów do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Co do zasady zachowana została dotychczas przewidziana ustawowo liczba i nazwa stanowisk pracy, a także stawiane wymogi kwalifikacyjne (z ewentualnymi zmianami o charakterze redakcyjnym). Wyjątki dotyczyły tych sytuacji, w których zasadne było ujednolicenie rozwiązań dotyczących poszczególnych grup stanowisk. I tak przykładowo:

  • w kategorii specjalistów ds. programów wprowadzono stanowisko starszego specjalisty;
  • dodano stanowisko samodzielnego lidera klubu pracy określając dla niego jako wymagania kwalifikacyjne: 6-letni staż pracy w zakresie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz posiadanie wykształcenia wyższego II stopnia;
  • stanowisko doradcy EURES zostało podzielone na trzy stanowiska, tj. samodzielny doradca EURES, starszy doradca EURES oraz doradca EURES;
  • stanowisko asystenta EURES zaliczono do ogólnej grupy doradców EURES.

W wyniku zmian w siatce stanowisk niezbędne okazało się wydanie nowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników publicznych służb zatrudnienia. Przedłożony projekt powiela zasadniczo dotychczas obowiązujące rozwiązania. Do najistotniejszych zmian merytorycznych należy zaliczyć obowiązek uwzględnienia w ocenie jakości wykonywanej pracy samodzielności i doświadczenia w wykonywaniu zadań na zajmowanym stanowisku, a także przesądzenie, że wysokość dodatku jest uzależniona od wyników oceny jakości wykonywanej pracy.

Przedmiotowy projekt wraz z omówionym na wstępie projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zostały skierowane równolegle do Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Czw., 13 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski