Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej - poświęcone planowaniu

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w porządku obrad posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej znalazły się wyłącznie projekty strategii i programów oraz informacje o realizacji już przyjętych. Nie oznacza to, że zabrakło emocji.

Było to przede wszystkim zasługą projektu informacji o realizacji działań wynikających z narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego w 2011 r. – usprawiedliwiającego administrację rządową z niewykonania tego programu, a jednocześnie piętnując z tego samego powodu jednostki samorządu terytorialnego. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zaprotestował przeciwko takiemu podejściu autorów i wskazał, że bez dokonania poważnego przeredagowania informacja nie zostanie przyjęta. Szczęściem przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uznali podniesione argumenty i samemu wycofali projekt.

Więcej szczęścia miał projekt informacji Ministra Zdrowia o realizacji działań wynikających z krajowego programu przeciwdziałania narkomanii w 2011 r. Ustalono, że po aktualizacji danych (część z nich datuje się na 2009 rok) i sformułowaniu mocniejszych wniosków informacja ma szansę być przyjęta do wiadomości na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej.

Najistotniejszym punktem porządku było zaopiniowanie projektu Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego do 2020 roku. Liczne uwagi zostały zgłoszone tutaj przez samorząd regionalny (do dnia posiedzenia uczyniło to 8 województw). Jednocześnie na posiedzeniu zwrócono uwagę na konieczność weryfikacji wskaźników realizacji – które w wielu przypadkach są nierealistycznie optymistyczne. Przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Regionalnej zadeklarowali ustosunkowanie się do wszystkich uwag do dnia posiedzenia plenarnego – tak aby jeszcze w lutym Strategia ta mogła uzyskać opinię Komisji Wspólnej.

Pozytywnie (z drobnymi uwagami) został natomiast zaopiniowany projekt krajowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2013-2020 wraz z projektem uchwały Rady Ministrów w tej sprawie.

W ramach spraw różnych strona samorządowa zgłosiła potrzebę przeprowadzenia pilnej dyskusji na temat projektu założeń ustawy o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Projekt ten bowiem w obecnym kształcie jest bardzo kontrowersyjny i jako taki nie ma szans na uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Wspólnej.

Czw., 21 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski