Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

We własnym gronie

Choć w porządku obrad Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej znalazły się projekty przygotowywane przez cztery podmioty, to na początku obrad okazało się, że obecni są jedynie autorzy poszczególnych projektów firmowanych przez Ministra Edukacji Narodowej. Dopiero z opóźnieniem dotarła przedstawicielka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z brakiem przedstawicieli Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie były opiniowane: projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych oraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej uczelni publicznych. Z kolei brak przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pociągnął za sobą zdjęcie z porządku obrad projektu zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. W tym przypadku nieobecność była o tyle uzasadniona, że projekt był przed zakończeniem uzgodnień międzyresortowych i jako taki i tak nie mógłby być opiniowany.

Ożywioną dyskusję wzbudziło rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach. Pozostając w duchu deregulacji (nie zawsze przemyślanej) resort kultury zaproponował bowiem możliwość zatrudniania w bibliotekach na stanowisku młodszego bibliotekarza osób mających jakiekolwiek wykształcenie średnie (niekoniecznie bibliotekarskie), a w roli bibliotekarzy dyplomowanych – nawet w randze kustosza dyplomowanego – osób mających jakiekolwiek wykształcenie wyższe, nawet bez stażu pracy. Wobec faktu, że kwestia bibliotekarzy dyplomowanych nie ma większego znaczenia w bibliotekach publicznych, strona samorządowa uzależniła swoją pozytywną opinię od podwyższenia wymagań kwalifikacyjnych dla młodszych bibliotekarzy.

Opinia warunkowa dotyczyła również projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psycholgiczno-pedagogicznych w tym publicznych poradni specjalistycznych. Rozporządzenie to przewiduje bowiem wprowadzenie od 2016 roku nowych obligatoryjnych zadań poradni bez zapewnienia odpowiedniego finansowania. Resort edukacji wyjaśnia, że jest to związane z brakiem informacji o niezbędnej skali wydatków – ma być ona ustalona dopiero w wyniku pilotażu przeprowadzonego w latach 2013-2015. W tej sytuacji Związek Powiatów Polskich zaproponował, aby zrezygnować z ustalania obligatoryjności zadań z trzyletnim wyprzedzeniem i odpowiednie zmiany wprowadzić dopiero wówczas, gdy będą mogły być skorelowane z odpowiednimi zmianami w systemie dochodów.

Pozytywnie zostały zaopiniowane:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych SIO;
  2. projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jst w roku 2012.

Strona samorządowa postanowiła natomiast odłożyć wydanie opinii o projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty – w związku z trwającymi nadal pracami nad obliczeniem skutków finansowych przyjęcia proponowanych rozwiązań. Ustalono ostatecznie, że każda z korporacji samorządowych z osobna ustosunkuje się do projektu.

Czw., 25 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski