Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedsiębiorstwa transportu drogowego w rejestrze elektronicznym

Przedsiębiorstwa transportu drogowego w rejestrze elektronicznym fotolia.pl

W związku z obowiązkiem implementacji do prawa krajowego przepisów unijnych Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opracowało projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Główne zmiany dotyczą utworzenia i prowadzenia krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego, którzy od właściwego organu uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wyznaczenia krajowego organu odpowiedzialnego za egzekwowanie unijnych przepisów dotyczących praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym oraz wyznaczenia terminali autobusowych i autokarowych, w których udzielana jest pomoc dla osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zgodnie z przedłożonymi założeniami krajowy rejestr elektroniczny przedsiębiorców transportu drogowego ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. W rejestrze znajdą się dane dotyczące przedsiębiorców wykonujących transport drogowy, naruszeń zasad wykonywania transportu drogowego, a wreszcie osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi. Podmiotami zasilającymi rejestr w informacje będą: Główny Inspektor Transportu Drogowego, starostowie, wojewódzcy inspektorzy transport drogowego, wojewódzcy komendanci policji, dyrektorzy izb celnych, wojewódzcy zarządcy dróg, orany upoważnione do wydawania zezwoleń na krajowy przewóz osób, Komendant Główny Straży Granicznej oraz dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego. Umieszczenie oraz zmiana danych w rejestrze będzie się wiązała z obowiązkiem uiszczenia przez przedsiębiorcę opłaty rejestrowej. Opłaty te będą wpływać na specjalnie utworzony Krajowy Fundusz Rejestrowy i posłużą do finansowani wydatków związanych z utworzeniem rozwojem i funkcjonowaniem krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego.

W sprawach dotyczących praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym właściwym organem będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodać należy, że przewiduje się wyłączenie na okres do 1 marca 2017 roku stosowania przepisów dotyczących owych praw w większości przypadków, gdy co najmniej jeden planowany przystanek ma miejsce poza granicami Unii.

Obowiązek wyznaczenia terminali autobusowych i autokarowych, w których udzielana jest pomoc dla osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej, zostaje nałożony na organy jednostek samorządu terytorialnego właściwych miejscowo dla siedziby podmiotu zarządzającego terminalem wyznaczonym do pełnienia tej funkcji.

Czw., 12 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski