Zagadnienie wstępne to kwestia prawna, która pojawia się w jurysdykcyjnym postępowaniu administracyjnym i wymaga rozstrzygnięcia przez inny organ lub sąd, od której to kwestii uzależnione jest wydanie decyzji w danej sprawie administracyjnej, co w takiej sytuacji uzasadnia jego zawieszenie w trybie art. 97 § 1 pkt 4 w związku z art. 100 § 1 KPA. Innymi słowy, zagadnienie wstępne musi wyłonić się w trakcie prowadzonego postępowania, a związek sprawy głównej z występującym w niej zagadnieniem wstępnym musi być tego rodzaju, że brak rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego stanowić będzie przeszkodę do wydania decyzji w tej sprawie. Dopiero wówczas zajdzie podstawa do zawieszenia jurysdykcyjnego postępowania administracyjnego.
W sprawie o rejestrację pojazdu kwestia nabycia przez skarżącego prawa własności pojazdu wskutek zasiedzenia nie ma charakteru zagadnienia wstępnego. Jakkolwiek istotnie jest to kwestia prawna, niemniej jednak brzmienie przepisu prawa materialnego, stanowiącego podstawę prawną w sprawie o rejestrację pojazdu, nie pozwala – wbrew twierdzeniom autora skargi kasacyjnej – przyjąć, że jest to zagadnienie wstępne. Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu. Skoro w myśl art. 73 ust. 1 tej ustawy, rejestracji pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela, to wynika z tego, że już w chwili składania wniosku o rejestrację pojazdu kwestia jego prawa własności musi być rozstrzygnięta (rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu), nie może zatem z istoty rzeczy stanowić w tym postępowaniu zagadnienia wstępnego. Brak wymaganego dowodu własności pojazdu w chwili składania wniosku nie uniemożliwia wydania decyzji w sprawie o rejestrację pojazdu – w takiej sytuacji musi bowiem dojść do wydania decyzji o odmowie zarejestrowania samochodu, a zatem kwestia ta nie stanowi przeszkody do merytorycznego rozpoznania sprawy i wydania decyzji w jurysdykcyjnym postępowaniu administracyjnym.
Podobnie rzecz się ma, gdy chodzi o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie o rejestrację pojazdu. Jeśli w zwyczajnym postępowaniu administracyjnym kwestia nabycia przez stronę prawa własności pojazdu wskutek zasiedzenia nie ma charakteru zagadnienia wstępnego, to poprzez fakt wznowienia postępowania w sprawie o rejestrację pojazdu kwestia ta zagadnieniem wstępnym z pewnością się nie stanie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jeżeli w postępowaniu wznowieniowym odpadną przesłanki pierwotnej rejestracji pojazdu, a do złożonego wówczas wniosku o rejestrację pojazdu strona we wznowionym postępowaniu nie przedstawi dowodu jego własności, w takim przypadku istnieją wszelkie podstawy, by odmówić jego rejestracji.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 sierpnia 2011 r. I OSK 1415/10
Źródło: Orzecznictwo NSA