Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec z wykupywaniem przez powiaty OC na porzucone samochody?

Koniec z wykupywaniem przez powiaty OC na porzucone samochody? fotolia.pl

Samorządowcy zwracają się do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zmiany niekorzystnych dla powiatów przepisów dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów po przepadku. Aktualnie obowiązujące normy prawne nakładają na starostów konieczność uwzględniania w budżetach powiatów środków nie tylko na OC, ale również na uiszczanie kar nakładanych przez Narodowy Fundusz Gwarancyjny.

Porzucone na parkingach samochody od lat wpisują się w polską rzeczywistość. Z formalnego punktu widzenia, zgodnie z art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym usunięcie i postój pojazdu na parkingu jest zadaniem własnym powiatów, co w przypadku podjęcia przez starostów kroków w celu usunięcia porzuconych aut, generuje koszty związane między innymi z koniecznością wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.  

W przypadku braku odbioru pojazdu w określonym terminie starosta występuje z wnioskiem do sądu o orzeczenie jego przepadku na rzecz powiatu. Z chwilą uprawomocnienia się wyroku należy zawrzeć umowę ubezpieczeniową OC na pojazd, który najczęściej jest wrakiem nadającym się do utylizacji w stacji demontażu – podkreśla Zbigniew Jaszczuk, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w oficjalnym Stanowisku starostów, zaadresowanym między innymi do Premiera Donalda Tuska.

Samorządowcy wskazują także na niewłaściwą interpretację obowiązujących przepisów, wynikającą z przyjętej przez ustawodawcę nomenklatury. Chodzi o definicję wyrażenia „pojazd w ruchu” rozumiane jako „każde użycie pojazdu mechanicznego zgodnie z funkcją tego pojazdu jako środka transportu, niezależnie od jego cech i terenu, na którym jest używany oraz niezależnie od tego czy jest on nieruchomy czy znajduje się w ruchu”. Zdaniem starostów powoduje to w domyśle konieczność ubezpieczania pojazdów przeznaczonych na utylizację.

– Należy stwierdzić, że właściwy i precyzyjny zapis zwalniający starostów i prezydentów miast na prawach powiatu z konieczności ubezpieczenia bezwartościowych pojazdów po przepadku na rzecz powiatu zakończy wydawanie publicznych środków oraz zwolni z wysokich kar nakładanych przez Narodowy Fundusz Gwarancyjny – argumentują starostowie i proponują konkretne zmiany.

Zdaniem samorządowców, rozwiązaniem niekorzystnej sytuacji, byłoby wprowadzenie korekty zapisów w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Poprawka miałaby polegać na wprowadzeniu ustępu, który odnosiłby się do zapisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym i w konsekwencji zwalniałby powiaty z odpowiedzialności finansowej za porzucone na ich terenie pojazdy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów po przepadku.

Pt., 28 Mrz. 2025 2 Komentarze Dodane przez: Alina Piekarz

Komentarze

Urzędnik
0 # Urzędnik 2025-04-01 13:19
A my cały czas czekamy
| | |
edit
0 # edit 2025-04-03 07:42
Cała procedura przepadku pojazdu na rzecz Powiatu, to groteska. Ogromne koszty a właściciel auta i tak nie zapłaci bo nie ma z czego. Egzekucja umarzana......
| | |