Niewielka nadadriatycka Czarnogóra w ostatnim czasie wprowadziła nowy wzór tablic rejestracyjnych. Wbrew panującym trendom dalej pozwalają one na poznanie herbu Czarnogóry – dwugłowego orła dynastii Petrovic-Njegos.
Numery rejestracyjne pojazdów w Czarnogórze składają się z sześciu lub siedmiu znaków. Pierwsze dwa znaki stanowią literowy kod miejsca rejestracji, np. PG oznacza pojazd zarejestrowany w stolicy Czarnogóry Podgoricy, zaś UL – Ulcinj, znanym miejscu wakacyjnych wyjazdów (znajduje się tam najdłuższa piaszczysta plaża na bałkańskim wybrzeżu Adriatyku). Dalsza część numeru rejestracyjnego ma charakter porządkowy i zgodnie z obecnym wzorem składa się z dwóch liter i kilku cyfr. I tak:
- dwie litery i następujące po nich dwie cyfry są stosowane na tablicach motocyklowych;
- dwie litery i następujące po nich trzy cyfry są stosowane na tablicach samochodowych;
- trzy cyfry i następujące po nich dwie litery są stosowane na tablicach przyczep.
Tablica rejestracyjna ma białe tło z czarnymi znakami. Z lewej strony znajduje się niebieski pasek – nawiązujący swoim kształtem do eurobandu – z międzynarodowym wyróżnikiem Czarnogóry (MNE) w dolnej części.
Między wyróżnikiem terytorialnym a pozostałą częścią numeru rejestracyjnego umieszczony jest w czerwonym (nawiązującym do tła flagi) kole herb Czarnogóry, którym jest dwugłowy złoty orzeł w koronie, z berłem w łapie prawej i jabłkiem królewskim w łapie lewej. Na piersi orła znajduje się tarcza sercowa z kroczącym złotym lwem. Herb w takim kształcie był już używany od czasu dynastii Petrovic-Njegos, choć poszczególne jego elementy mają znacznie starszą genezę.
Pojazdy policyjne mają tablicę o niebieskim tle, zaś wojskowe – zielonym.
Pojazdy korpusu dyplomatycznego mają odrębny format numerów i tablic rejestracyjnych – bez kodu miejsca rejestracji i herbu Czarnogóry. Numer rejestracyjny składa się z dwóch cyfr oznaczających państwo rejestracji, litery oraz trzech cyfr identyfikujących konkretny pojazd.
Tablica rejestracyjna jest biała z żółtymi znakami.