Europa stoi przed wyzwaniem zwiększenia swojej samowystarczalności w produkcji farmaceutycznej. Obecnie kontynent odpowiada za zaledwie 23 proc. światowej produkcji leków, podczas gdy Azja dynamicznie zwiększa swój potencjał w tej branży. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej zgodnie podkreślają potrzebę stworzenia bardziej atrakcyjnego rynku inwestycyjnego, który umożliwi rozwój przemysłu farmaceutycznego na kontynencie.
Komisarz UE ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Oliver Várhelyi, zwraca uwagę, że państwa członkowskie są jednomyślne w kwestii wzmocnienia zdolności produkcyjnych w Europie. Podkreśla, że efektywne funkcjonowanie systemów opieki zdrowotnej wymaga stabilnych dostaw leków, a ich produkcja powinna być priorytetem dla całej Wspólnoty.
Rosnąca konkurencja na rynku farmaceutycznym
Dane Eurostatu pokazują, że wartość produkcji podstawowych produktów farmaceutycznych w Europie wzrosła z 21,1 mld euro w 2013 roku do 44,3 mld euro w 2023 roku. Jednocześnie analizy Fortune Business Insights wskazują, że światowy rynek substancji czynnych w 2022 roku był wart niemal 197 mld dolarów, a do 2032 roku jego wartość ma przekroczyć 359 mld dolarów. Choć Ameryka Północna utrzymuje największy udział w tym segmencie, Azja i Pacyfik notują najszybszy wzrost.
Unijni decydenci dostrzegają zagrożenie wynikające z rosnącej konkurencji poza Europą. Pandemia COVID-19 ujawniła słabości w globalnych łańcuchach dostaw leków, co dodatkowo uwydatniło konieczność budowania ich bezpieczeństwa w ramach UE. Komisja Europejska już podjęła działania w tym kierunku, proponując rozwiązania mające na celu poprawę dostępności leków i zmniejszenie biurokratycznych barier dla inwestorów.
Nowe regulacje dla przemysłu farmaceutycznego
11 marca Komisja Europejska przedstawiła projekt Critical Medicines Act, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności leków krytycznych w UE. Przewiduje on m.in. dywersyfikację łańcucha dostaw oraz uproszczenie procedur inwestycyjnych. Nowe przepisy zakładają ograniczenie czasu potrzebnego na uzyskanie niezbędnych pozwoleń do 45 dni, co ma zachęcić firmy farmaceutyczne do ponownego lokowania swojej produkcji w Europie.
Komisarz UE ds. zdrowia podkreśla, że wzmocnienie europejskiego przemysłu farmaceutycznego wymaga także wsparcia na poziomie krajowym i unijnym. Obecnie budżet UE jest ograniczony, jednak ministrowie zdrowia będą zabiegać o uwzględnienie funduszy na rozwój sektora farmaceutycznego w kolejnej perspektywie finansowej Wspólnoty.
Wspólne zamówienia i międzynarodowe partnerstwa
Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Europejską jest organizowanie wspólnych zamówień publicznych przez państwa członkowskie. Taki mechanizm ma pozwolić na ograniczenie różnic w dostępności leków i zapewnienie stabilnych dostaw. Równocześnie planowane jest budowanie międzynarodowych partnerstw z krajami i regionami o podobnym podejściu do rynku farmaceutycznego, co pozwoli na uniezależnienie się od ograniczonej liczby dostawców.
W 2023 roku Komisja Europejska zaproponowała szeroko zakrojoną reformę unijnego prawodawstwa farmaceutycznego, która obecnie jest przedmiotem negocjacji w Parlamencie Europejskim i Radzie. Jej celem jest nie tylko zwiększenie dostępności leków, ale także wzmocnienie łańcucha dostaw i stworzenie warunków dla dalszego rozwoju europejskiego przemysłu farmaceutycznego.
Źródło: Newseria