Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak zmiany w Prawie o ruchu drogowym wpłynęły na bezpieczeństwo pieszych

Jak zmiany w Prawie o ruchu drogowym wpłynęły na bezpieczeństwo pieszych fotolia.pl

W połowie roku 2021 wprowadzono zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, w znacznej części dotyczące pieszych, szczególnie zagrożonej grupy uczestników ruchu drogowego. Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowało wyniki analizy danych o wypadkach drogowych porównującej sytuacje w okresie 24 miesięcy PRZED i 24 miesięcy PO wprowadzeniu tych zmian.

Analiza danych wykazała, że w perspektywie 24 miesięcy PO wprowadzeniu nowych przepisów wyraźnie spadło zagrożenie pieszych na przejściach dla pieszych. Największą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego uzyskano w obszarach zabudowanych poprzez zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w godzinach nocnych do 50 km/h.

Spodziewanych efektów nie przyniosło niestety wprowadzenie obowiązku zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu (A i S). Zagrożenie na tych drogach wzrosło. Znalezienie przyczyny tego zjawiska wymaga dalszych analiz i badań zachowań uczestników ruchu szczególnie w zakresie przekraczania dopuszczalnej prędkości. Konieczne jest także rozpowszechnienie wiedzy wśród wszystkich kierowców na temat zasad szacowania bezpiecznej odległości w trakcie jazdy.

Z pełną treścią raportu Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: ITS

Czw., 9 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś