Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skutki niewłaściwego prowadzenia karty szkoleń – ciekawe orzeczenie WSA

Skutki niewłaściwego prowadzenia karty szkoleń – ciekawe orzeczenie WSA fotolia.pl

Tryb przeprowadzania szkolenia na przyszłych kierowców jest ściśle sformalizowany. Wydanie karty przeprowadzanych zajęć następuje przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych albo praktycznych. Przeprowadzenie poszczególnych zajęć teoretycznych i praktycznych jest potwierdzane w karcie przeprowadzonych zajęć, każdorazowo po ich zakończeniu przez osobę prowadzącą zajęcia i osobę szkoloną. Jest to więc czynność techniczna wykonywana każdorazowo. Powinna odzwierciedlać istniejący stan faktyczny po zakończeniu zajęć.

Nie można zgodzić się, że nawał pracy mógł wpłynąć na czynność, która zgodnie z przepisami prawa powinna być wykonywana na bieżąco. Aby podkreślić niezwłoczność i zarazem istotę tej formalnej czynności prawodawca posłużył się terminem „każdorazowo”, co oznacza, że każde odstępstwo od tego wymogu formalnego, będzie stanowiło o rażącym naruszeniem warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców poprzez prowadzenie szkolenia niezgodnie z obowiązującym programem szkolenia (art. 104 ust. 2 pkt 1 ustawy prd). O braku możliwości wypełnienia karty w innym terminie świadczy treść § 12 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia, iż zajęcia praktyczne mogą być prowadzone, jeżeli osoba szkolona posiada przy sobie kartę przeprowadzonych zajęć.

Dla uznania, że doszło do rażącego naruszenia warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców wystarczające jest stwierdzenie jednorazowego faktu szkolenia niezgodnie z obowiązującym programem szkolenia lub jednorazowego wydania niezgodnego ze stanem faktycznym zaświadczenia o ukończeniu kursu. Przy zaistnieniu takich przypadków wydanie przez organ zakazu prowadzenia przez przedsiębiorcę ośrodka szkolenia kierowców jest obowiązkowe.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 listopada 2009 r. II SA/Bd 920/09

Źródło: LexPolonica nr 2315720

Pon., 13 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel