Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pandemia napędziła cyfrową rewolucję na świecie

Pandemia napędziła cyfrową rewolucję na świecie fotolia.pl

Pandemia COVID-19, która wybuchła w 2020 roku, nie tylko zmieniła codzienne życie miliardów ludzi, ale również znacząco przyspieszyła rozwój cyfrowych technologii na całym globie. W latach 2018-2022 globalna liczba użytkowników internetu wzrosła o 1,5 miliarda, osiągając 5,3 miliarda w 2022 roku. Największy wzrost liczby użytkowników odnotowano w 2020 roku, kiedy to do sieci dołączyło dodatkowe 500 milionów osób, co stanowiło wzrost o 6 punktów procentowych. Globalne restrykcje związane z pandemią były głównym czynnikiem napędzającym ten skok.

Największy wzrost liczby użytkowników internetu zaobserwowano w takich krajach jak Indie, gdzie odsetek mieszkańców korzystających z sieci wzrósł z 20% do 54%, a także w Mongolii, Egipcie, Ghanie, Laosie i Tajlandii. Mimo tych imponujących statystyk, w krajach o niskich dochodach w 2022 roku tylko 25% osób miało dostęp do internetu. Luka w odsetku użytkowników pomiędzy krajami o średnich dochodach a krajami najbogatszymi zmniejszyła się, jednak w najbiedniejszych krajach wzrost liczby użytkowników był znacznie niższy. Raport Banku Światowego wskazuje, że głównymi przeszkodami są relatywnie wysokie ceny stałego łącza szerokopasmowego i urządzeń mobilnych.

Rośnie również luka w prędkości dostępu do internetu oraz wielkości transmisji danych pomiędzy krajami bogatymi a krajami o niskich dochodach. Podczas gdy w krajach o wysokich dochodach faktyczna prędkość internetu znacznie wzrosła, w krajach o średnich dochodach wzrost był mniejszy, a w krajach o niskich dochodach prędkość dostępu nawet nieznacznie zmalała. To pokazuje, że rozwój infrastruktury w najbiedniejszych krajach nie nadąża za rosnącym popytem. W krajach o wysokich i średnich dochodach nastąpiło znaczne zwiększenie wolumenu przesyłu danych w okresie pandemii, przy czym w tej drugiej grupie wolumen ten się podwoił. Średni wolumen przesyłu danych per capita był jednak ponad 20 razy większy w krajach o wysokich dochodach, co pokazuje, jak duża jest ta cyfrowa przepaść.

Pandemia COVID-19 zwiększyła również ilość czasu, który społeczeństwa poświęcają na aplikacje mobilne. Największy wzrost liczby pobrań i czasu spędzanego na użytkowaniu odnotowały aplikacje biznesowe, takie jak Zoom czy LinkedIn. W krajach, gdzie rządy prowadziły bardziej restrykcyjną politykę przeciwdziałania COVID-19, wzrosła liczba pobrań aplikacji biznesowych, zdrowotnych i edukacyjnych, a także gier, natomiast zmalała liczba pobrań aplikacji podróżniczych. Autorzy raportu wskazują, że wpływ lockdownu na liczbę pobrań aplikacji był natychmiastowy, a zainteresowanie nimi utrzymywało się nawet do trzech miesięcy, podczas gdy brak zainteresowania aplikacjami turystycznymi utrzymywał się przez cały rok.

Rozwój internetu będzie zmierzał w stronę włączenia społeczeństw państw o średnich i niskich dochodach. Pandemia przyczyniła się do znacznej popularyzacji cyfrowych technologii w Afryce i Azji, co w nadchodzących latach przyniesie rozwiązania dedykowane tym regionom. To z kolei stworzy nowe możliwości rozwoju działalności biznesowej, takie jak e-commerce, streaming i inne usługi cyfrowe, które staną się coraz bardziej powszechne wśród tych społeczeństw. Cyfrowa rewolucja zapoczątkowana przez pandemię COVID-19 ma potencjał, aby zrewolucjonizować globalny krajobraz technologiczny, integrując i uwzględniając potrzeby różnorodnych społeczeństw.

Źródło: PIE

Wt., 30 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła