Woda odgrywa fundamentalną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskich, wpływając na jakość życia mieszkańców oraz ekosystemy miejskie. Miasta, aby się rozwijać muszą traktować wodę, jako kluczowy element swojego rozwoju – nie tylko jako surowiec, ale także jako integralną część krajobrazu, kultury i gospodarki. Wszystkie te aspekty połączy ze sobą VI Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia, który odbędzie się już 15-16 października br. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.
Tematem kongresu będzie szeroko rozumiana ekonomia miast wodnych z uwzględnieniem relacji między środowiskiem wodnym i miejskim oraz zwróceniem uwagi na poprawę jakości życia mieszkańców. Rozmowy skupią się m.in. na trendach w architekturze odwołujących się do naturalnych form, takich jak architektura symbiotyczna, biofilna, amfibijna oraz futurystyczne wizje pływających miast. Poruszone zostaną tematy wykorzystania lokalnego rolnictwa, decentralizacją oraz współpracą między różnymi sektorami w kontekście zmieniających się warunków klimatycznych i urbanizacyjnych. Eksperci omówią współczesne zagrożenia, takie jak pandemie i konflikty zbrojne, oraz ich wpływ na życie w miastach. Połączymy również wodę ze sztuką i pokażemy jak projekty artystyczne podkreślą rolę sztuki w mobilizacji społecznej i ochronie środowiska.
Triada Miasto-Woda-Jakość Życia zostanie zaprezentowana w postaci bloków tematycznych, w ramach których odbędą się sesje z udziałem wybitnych ekspertów z polski i zza granicy:
Blok: Miasto
- Architektura i woda
- Rolnictwo miejskie i podmiejskie – nowy interesariusz w gospodarowaniu wodą w mieście
Blok: Woda
- Zarządzanie wodą w zrównoważonej miejskiej polityce rozwojowej
- System ustalania i zatwierdzania taryf dla użytkowników wód
Blok: Jakość życia
- Od powietrza, głodu, ognia i wojny… - Wyzwania w miastach
- Sztuka i woda
Zrównoważona gospodarka wodna w miejskim środowisku wymaga odpowiedniej wizji, starannego planowania i skutecznego wdrożenia. Niezbędna jest szczegółowa analiza, która uwzględni skomplikowane aspekty ekologiczne związane z zarządzaniem zasobami wodnymi. Powinna ona obejmować systemy zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji wody, a także uwzględniać zagrożenia dla jej źródeł, ryzyko suszy oraz możliwość wystąpienia powodzi. Kluczowe w tym aspekcie jest efektywne wykorzystywanie zasobów wodny. Jak to wygląda Polsce? Tego dowiecie się z Water City INDEX 2024 którego premiera odbędzie się podczas kongresu. Publikacja ta stanowi znaczący krok dla samorządów miejskich do autorefleksji i podjęcia odpowiednich działań.
Kongres Miasto-Woda-Jakość Życia to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami oraz wypracowania innowacyjnych rozwiązań dla przyszłości naszych miast. Wspólnie pracujemy nad przyszłością, w której woda i miasto współistnieją w harmonii, podnosząc jakość życia każdego z nas!
Więcej informacji, program i bezpłatna rejestracja na Kongres (stacjonarnie lub online) dostępne są na stronie: watercity.com.pl
Dziennik Warto Wiedzieć objął patronatem medialnym to wydarzenie.