Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowa Polityka Miejska 2030 - pierwsze spotkanie Zespołu Roboczego

Krajowa Polityka Miejska 2030 - pierwsze spotkanie Zespołu Roboczego fotolia.pl

21 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Roboczego Rady Wykonawczej ds. wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej 2030.

Rada Wykonawcza jest podmiotem powołanym do implementacji dokumentu Krajowej Polityki Miejskiej 2030, przyjętego jako rządową strategię w zakresie funkcjonowania i rozwoju obszarów miejskich. Do bieżącej wymiany informacji, składania uwag i opisywania postępów powołano Zespół Roboczy. Głównymi odpowiedzialnymi za realizację konkretnych zadań, których w planie implementacji jest sto kilkadziesiąt, są konkretne resorty.

Na posiedzeniu Zespołu Roboczego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej omówiono ogólne założenia jego prac. Ustalono, że co do zasady zespół będzie spotykać się co kwartał. Poszczególne ministerstwa w razie potrzeby mają powoływać specjalne podgrupy zadaniowe.

Przedstawiono także dotychczasowe najważniejsze etapy realizacji Polityki Miejskiej. Zapowiedziano, że głównym celem jest w najbliższym horyzoncie czasowym przedstawienie projektu ustawy o zrównoważonym rozwoju miast. W 2025 Rada Ministrów otrzyma natomiast pierwszy raport z wdrażania KPM.

Dyskusję ze strony urzędników ministerstw wywołały Karty Zadań, które resorty powinny uzupełniać w ramach sprawozdań z realizacji poszczególnych zadań. Raczej pozostaną one jednak w takiej formie, w jakiej zaproponowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Została także pokazana prezentacja delegacji Misji 100 miast neutralnych klimatycznie. Jej przedstawiciele zachęcali do wdrażania ich postulatów w ramach ogólnej polityki miejskiej.

Pojawił się także wątek ustaw metropolitalnych. Ministerstwo Funduszy przekazało, że z ich perspektywy, najlepiej byłoby uchwalić ustawę ramową zamiast kilku ustaw metropolitalnych.

Kolejne posiedzenie Zespołu zaplanowano na czerwiec, a Rady Wykonawczej – na lipiec tego roku.

W pracach Rady jak i Zespołu Roboczego udział biorą przedstawiciele korporacji samorządowych, w tym Związku Powiatów Polskich.

Czw., 21 Mrz. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński