Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych w województwie opolskim!

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych w województwie opolskim! fotolia.pl

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli piesi i rowerzyści, są najbardziej narażeni na obrażenia w wyniku ewentualnych zdarzeń drogowych. Dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa na istniejących przejściach dla pieszych poprzez m.in. ich doświetlenie, odpowiednie oznakowanie, budowę chodników oraz azyli.

Zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA są elementem rządowego Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024 (PBID). Program wskazuje rodzaje działań, które są potrzebne do wykonania, aby sieć dróg krajowych w Polsce była dostosowana technicznie i organizacyjnie do potrzeb użytkowników. Koszt wszystkich zadań z Programu to ok. 2,5 mld zł. Źródłem finansowania przebudowy dróg krajowych w ramach PBID jest Krajowy Fundusz Drogowy.

500 przejść w woj. opolskim
Na 180 przejściach już poprawiono bezpieczeństwo, na kolejnych 60 trwają prace. Łącznie na terenie woj. opolskiego działania w ramach PBID obejmą ponad 500 lokalizacji, które zrealizowane zostaną w ramach kilkuset zadań. Dla każdej lokalizacji zakres zadania jest różny i dostosowany do potrzeb wynikających z umiejscowienia wskazanej inwestycji. Podpisano umowy dla kolejnych 160 lokalizacji, a dla poprawy bezpieczeństwa na kilkudziesięciu przejściach finalizowana jest procedura przetargowa.

Pełna lista zadań zrealizowanych, będących w trakcie realizacji i z podpisanymi umowami dostępna tutaj 

Kierowco - bądź ostrożny przy przejściach dla pieszych!
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowników dróg, zarówno kierowców jak i pieszych, zależy przede wszystkim od nich samych! Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, aby na przejściach dla pieszych i w ich pobliżu zwiększać swoją uwagę i zachowywać szczególną ostrożność.

Źródło: GDDKiA

Czw., 4 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła