Stan epidemii oraz stan zagrożenia epidemicznego spowodowany COVID-em na szczęście już za nami, jednakże skutki prawodawstwa uchwalonego w czasie epidemii trwają jeszcze do dziś.
Należy przypomnieć, że treść art. 15zzzw pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (ustawa covidova) skutkowała przedłużeniem ważności prawa jazdy do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.
Co oznacza to dla kierowców?
Otóż terminowe prawo jazdy zachowuje ważność do czasu odwołania stanu epidemii (lub stanu zagrożenia epidemicznego). W praktyce kierowcy musieli pamiętać o limicie 60 dni na załatwienie formalności, w tym badań lekarskich lub psychologicznych (o ile są wymagane) i wymianę dokumentu prawa jazdy na nowy blankiet.
Stan zagrożenia epidemicznego a kierowanie bez uprawnień
Na niezwykle istotną z punktu widzenia kierowców kwestię zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku.
Otóż SN uchylił zaskarżony wyrok i uniewinnił obwinionego od popełnienia zarzuconego mu wykroczenia określonego w art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń (prowadzenie pojazdu bez uprawnienia), właśnie z uwagi na przepisy ustawy covidowej.
11 grudnia 2022 r. kierowca prowadził pojazd nie mając do tego wymaganego (ważnego) przepisami prawa uprawnienia do prowadzenia pojazdów w postaci prawa jazdy kat. B. W konsekwencji sąd rejonowy wydał wyrok skazujący wymierzając karę grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 6 miesięcy.
Na skutek kasacji wniesionej przez Prokuratora Generalnego Sąd Najwyższy wprost stwierdził, że w dniu popełnienia wykroczenia obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 maja 2022 r., które z dniem 16 maja 2022 r. zastąpiło stan epidemii stanem zagrożenia epidemicznego.
Zgodnie z treścią art. 15zzzw pkt 1 ustawy covidowej skutkowało to przedłużeniem ważności prawa jazdy obwinionego do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Przypomnieć należy, że stan ten odwołano na terytorium Polski dopiero z dniem 1 lipca 2023 r.
W stanie faktycznym sprawy oznaczało to, że obwiniony nie popełnił wykroczenia, bowiem ważność jego prawa jazdy ustała dopiero z dniem 29 sierpnia 2023 r.
Takie okoliczności musiały zdaniem SN skutkować uchyleniem prawomocnego wyroku sądu rejonowego, a wobec oczywistej niesłuszności skazania również uniewinnieniem obwinionego od popełnienia zarzucanego mu czynu.
Wyrok Sądu Najwyższego z 23.08.2023 r., sygn. akt I KK 252/33
Źródło: www.sn.pl