13 lipca br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.
Na mocy ww. nowelizacji dojdzie do zmian w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Polegają one na ograniczeniu obowiązków właściciela pojazdu oraz uproszczeniu i skróceniu procedur administracyjnych związanych z nabyciem i zbyciem pojazdu.
Wśród najważniejszych zmian wymienić należy:
- zastąpienie obowiązku zawiadamiania starosty o nabyciu pojazdu obowiązkiem rejestracji pojazdu. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie aktualności danych o właścicielach pojazdów w centralnej ewidencji pojazdów, rozwiązać problem nakładania mandatów na osoby, które nie są już właścicielami pojazdów, a także wyeliminować pojawiające się wątpliwości dotyczące relacji pomiędzy zgłoszeniem nabycia pojazdu a rejestracją pojazdu. W wyniku wejścia nowelizacji w życie właściciel pojazdu będzie miał 30 dni od dnia nabycia pojazdu na złożenie wniosku o jego rejestrację (przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie obrotu pojazdami będą mieli 90 dni na wykonanie tego obowiązku). W przypadku nieterminowego dopełnienia obowiązku, właściciel pojazdu będzie podlegał karze na zasadach analogicznych do dziś obowiązujących za nieterminowe zgłoszenie nabycia pojazdu;
- sztywne określenie wysokości kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia o zbyciu pojazdu;
- jednoznaczne określenie właściwości organu prowadzącego postępowania w sprawie nałożenia kary.
Dodatkowo, w ustawie Prawie o ruchu drogowym wprowadzona zostanie możliwość elektronicznego zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego bez konieczności czekania na odbiór fizycznego dokumentu w starostwie w przypadku zatrzymania dowodu przez stację kontroli pojazdów. Aktualnie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego wiąże się z fizycznym zatrzymaniem dokumentu i przekazaniem go do starosty. Stacje kontroli pojazdów są jedynymi podmiotami, które realizują procedurę w taki sposób. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwrot dowodu rejestracyjnego następuje po przeprowadzeniu badania technicznego i potwierdzeniu, że ustała przyczyna zatrzymania. W wyniku nowelizacji będzie można ubiegać się o zwrot dowodu rejestracyjnego w stacji kontroli pojazdów zaraz po przeprowadzeniu przez nią badania technicznego, a nie u starosty.
Ustawa oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.