Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawa jazdy. Obradował Zespół Administracji KWRiST

Prawa jazdy. Obradował Zespół Administracji KWRiST fot. canva

W czwartek, 18 maja odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Najwięcej dyskusji wzbudziła kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zabierania praw jazdy.

Zespół pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie współpracy organów prowadzących sprawy ewidencji ludności i wojewodów z Krajowym Biurem Wyborczym oraz projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego.

Następnie omówiono projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Swoje uwagi wysłał Związek Powiatów Polskich (można je zobaczyć TUTAJ) oraz miasto Częstochowa w imieniu Związku Miast Polskich. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które odpowiada za projekt poinformował, które uwagi zostaną wzięte pod uwagę, a co do których trwają jeszcze analizy. Ponieważ projekt ma w związku z tym zmienić swoją treść zostało zapowiedziane przesłanie nowej wersji, która ma stanowić podstawę do oceny jej przez Komisję Wspólną.

Opiniowanie propozycji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wzorów dotyczących ujęcia w obwodzie głosowania, skreślenia wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany miejsca głosowania oraz wzoru zaświadczenia o prawie do głosowania i sposobie ewidencjonowania tych zaświadczeń zostało przełożone na następne posiedzenie. MSWiA poinformowało, że analizuje uwagi Związku Powiatów Polskich (dotyczą one czytelności formularzy), dlatego prosi o procedowanie projektu gdy sformułuje swoją odpowiedź. Projekt ma być także uzgodniony z resortem cyfryzacji. Zespół przychylił się do prośby ministerstwa.

Na końcu omówiono kwestie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2022 r. dotyczącego  zatrzymania prawa jazdy w przypadku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h  na obszarze zabudowanym lub w przypadku przewożenia osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym. Wskutek orzeczenia starostowie powinni przeprowadzać postępowania administracyjne dotyczące prawidłowości zatrzymania praw jazdy. Samorządowcy wskazują, że konstrukcja tej procedury powoduje, że mogą zdarzyć się sytuacje, że kierowcy będą czekać dłużej na zwrot „prawka” niż samo zatrzymanie powinno trwać. Związek Powiatów Polskich i przedstawiciele miast zwracają już od jakiegoś czasu na potencjalne konsekwencje wyroku dla całego systemu, dlatego domagali się odpowiedzi kto będzie odpowiadać za dostosowanie przepisów do nowej sytuacji. W trakcie dyskusji zgłosił się przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, który poinformował, że to w tym resorcie trwają „prace koncepcyjne”. Stwierdzenie zaskoczyło chyba przedstawicieli MSWiA, którzy stwierdzili, że o tym nie wiedzieli, ale w takim razie chętnie przyłączą się do prac. Przedstawiciele organizacji samorządowych zaapelowali więc o przyspieszenie działań w związku z końcówką kadencji parlamentu.

Czw., 18 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński