Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Oświadczenie jako „udokumentowanie” utraty posiadania pojazdu

WSA: Oświadczenie jako „udokumentowanie” utraty posiadania pojazdu fotolia.pl

Przyczepa zniszczona, dowód rejestracyjny zaginął w nieznanych okolicznościach. Jak zatem wyrejestrować pojazd?

Z takim oto zagadnieniem mierzył się niedawno gdański WSA.

Prezydent miasta odmówił wnioskodawcy wyrejestrowania przyczepy, a SKO utrzymało to rozstrzygnięcie w mocy. Sąd z kolei każdą z nich uchylił.

WSA uznał, że sens regulacji dotyczących wyrejestrowania pojazdu ukierunkowany jest m. in. na to, aby nie utrzymywać fikcji prawnej polegającej na istnieniu w rejestrze pojazdu, którego faktycznie nie ma.

Co więcej, zdaniem sądu organ powinien był uznać złożone przez wnioskodawcę oświadczenie wiedzy o zniszczeniu przyczepki za „udokumentowanie” utraty posiadania, bowiem przepis art. 79 ust. 1 pkt 5 Prawa o ruchu drogowym aktualizuje się w przypadkach wyjątkowych, obejmujących sytuacje utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności, połączonych z unicestwieniem pojazdu, np. poprzez jego całkowite, nieodwracalne zniszczenie.

WSA „wytknął” organom również to, że przy ocenie dowodów nie można zapominać o wprowadzonych do Kpa przepisach art. 7a § 1 i art. 81a § 1 Kpa, z których wynika zasada przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania w stanie faktycznym sprawy na korzyść strony.

Reasumując, zdaniem sądu możliwe jest udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności również poprzez złożenie pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania oświadczenia przez właściciela spornego pojazdu. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 09.02.2023 r., sygn. III SA/Gd 567/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA

Pt., 10 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak