WSA w Gliwicach: Prawomocny wyrok karny, na mocy którego skazano skarżącego za przestępstwo, jest wystarczającym dowodem na okoliczność spełnienia przesłanek cofnięcia diagnoście uprawnień.
W omawianej sprawie diagnosta samochodowy został skazany wyrokiem karnym za popełnienie przestępstw z art. 271 § 1 i 3 kk (poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z badaniami technicznymi pojazdów) oraz z art. 228 § 1 kk (przyjęcie korzyści majątkowej).
Odpis prawomocnego wyroku został doręczony prezydentowi miasta, który z urzędu wszczął postępowanie administracyjne i wydał decyzję w sprawie cofnięcia uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów.
Sąd oddalił skargę diagnosty wskazując, że z dyspozycji art. 84 ust. 3 prawa o ruchu drogowym wynika obowiązek organu polegający na cofnięciu uprawnienia do wykonywania badań technicznych, gdy stwierdzi dopuszczenie się przez diagnostę uchybień wskazanych w przywołanym przepisie.
Prawomocny wyrok karny jest wystarczającym dowodem tego, że skarżący w związku z pełnieniem funkcji publicznej jako diagnosta popełnił zarzucane mu przestępstwa.
Wobec tego spełnione zostały przesłanki z art. 84 ust. 3 pkt 1 i 2 prd do cofnięcia diagnoście uprawnień. Przepis ten ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że stwierdzenie uchybienia przez diagnostę skutkuje zastosowaniem przewidzianej w nim sankcji.
Nadto, skazanie diagnosty prawomocnym wyrokiem karnym nie stoi na przeszkodzie wszczęciu czy kontynuowaniu postępowania administracyjnego, którego wynik skutkuje inną niż karna odpowiedzialnością.
Zatem spełniona została przesłanka z art. 84 ust. 3 pkt 2 prd, z którą prezydent miasta (działający jako starosta) miał obowiązek wydać decyzję w przedmiocie cofnięcia uprawnień diagnosty.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 06.07.2022 r., sygn. III SA/Gl 1797/21, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl