Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak było na kolei w 2021? UTK opublikował raport

Jak było na kolei w 2021? UTK opublikował raport fotolia.pl

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport o rynku kolejowym za 2021 r. Kolej przewiozła w zeszłym roku 245 mln pasażerów, a łączna masa przewiezionych towarów w przewozach towarowych zamknęła się w 243,6 mln ton.

Jak wynika ze „Sprawozdania z funkcjonowania rynku transportu kolejowego 2021”, które sporządził Urząd Transportu Kolejowego, liczba pasażerów w przewozie osobowym wzrosła o 35,7 mln więcej (o 17%) niż w 2020 r. i wyniosła 245,1 mln osób. Pomimo wzrostu, liczba pasażerów nie powróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19. W 2021 r. przewozy pasażerskie osiągnęły poziom 73% liczby pasażerów z 2019 r., kiedy osiągnięto najwyższy wynik w historii (prawie 336 mln pasażerów).

Według raportu, największa liczbę podróżnych skorzystała z usług POLREGIO - pociągami tego przewoźnika podróżowało ponad 62,6 mln pasażerów, co daje spółce 25,55% udział w rynku. Drugie miejsce zajmują Koleje Mazowieckie (47,1 mln pasażerów), a podium zamyka PKP Intercity (35,7 mln pasażerów). 98% pasażerów podróżowało w pociągach uruchamianych w ramach usług publicznych.

Największą roczną wymianę pasażerów (tj. liczbę pasażerów wsiadających i wysiadających w danym punkcie zatrzymań pociągów) odnotowano na stacji Wrocław Główny – 17,1 mln pasażerów. Miastem o największej wymianie pasażerskiej w skali kraju (ponad 69 mln osób) jest, co raczej nie dziwi, Warszawa, w której funkcjonują aż 54 czynne stacje pasażerskie. Największy wzrost wielkości wymiany pasażerskiej miał miejsce w Rzeszowie – prawie milion osób więcej skorzystało ze stacji w tym mieście niż w roku 2020.

Jeśli chodzi o przewozy towarowe, to masa przewiezionych towarów w kraju w 2021 r. wyniosła 243,6 mln ton i wzrosła o 9,1% w stosunku do 2020 r. W 2021 r. wykonana praca przewozowa osiągnęła poziom 56 mld tonokilometrów. Główną grupą transportowaną koleją były surowce energetyczne - węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa oraz gaz ziemny (37% masy przewożonych ładunków). Liderem na rynku przewozów towarowych pozostaje od wielu lat PKP Cargo, które tylko w zeszłym roku przetransportowało 89,3 mln ton towarów.

Pełen raport, zawierający także inne informacje m.in. na temat infrastruktury, taboru przewoźników czy wyników finansowych, można przeczytać na stronie Urzędu Transportu Kolejowego, klikając w ten link.

Publikacja sprawozdania jest obowiązkiem Prezesa UTK wynikającym z ustawy o transporcie kolejowym.

Śr., 10 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński