Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktualizacja planu transportowego

Aktualizacja planu transportowego fotolia.pl

Uzasadniona potrzeba aktualizacji planu, pojawi się w sytuacji, gdy wystąpią okoliczności w istotnym stopniu wpływające na realizację postanowień planu i będą one mieć charakter stały lub długotrwały. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z 31 marca 2022 r. sygn. II SA/Ol 32/22.

Sąd zwrócił uwagę, że ustawodawca wzmocnił uznaniowy charakter aktualizacji planu transportowego przez użycie w treści art.11 ust. 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym sformułowania "może być (...) poddawany aktualizacji". Z powyższego wynika, że nawet jeśli okoliczności faktyczne zakwalifikowane zostaną jako mieszczące się w kategorii "uzasadnionych potrzeb zmiany planu" plan może, lecz nie musi być aktualizowany. Tym samym pozostawiono ocenie organu, czy podjęcie działań zmierzających do aktualizacji planu jest celowe. Domniemywać należy, że decyzja w tym zakresie będzie zależała od skali potrzeb, celowości dokonania modyfikacji planu oraz oceny czy zdarzenia potencjalnie mogące prowadzić do aktualizacji planu mają charakter jednostkowy, krótkotrwały, przemijający czy długotrwały, oraz skali tych zjawisk.

Sąd wskazał, że w literaturze wskazuje się szereg zdarzeń, które mogą stanowić przyczynę aktualizacji planu transportowego. Zalicza się do nich m.in. wyznaczenie nowej linii komunikacyjnej, zmianę formy organizowania publicznego transportu zbiorowego spowodowaną zawiązaniem porozumienia czy powołanie związku (K. Wach [w:] B. Kwiatek, A. Wach, K. Wach, Publiczny transport zbiorowy. Komentarz, Warszawa 2021, art. 11.). Nie zmienia to jednak faktu, że poglądy doktryny odnosić mogą się tylko do zdarzeń przykładowych, mogących stanowić przyczynę aktualizacji planu. Organ związany zasadą praworządności, opierać może się tylko na źródłach prawa tj. przepisach powszechnie obowiązujących. Poglądy doktryny stanowiące źródło poznania prawa pełnią w takim wypadku tylko rolę pomocniczą i nie determinują działań organu. Ponadto nawet analiza podanych w doktrynie przykładów wskazuje, że dotyczą one zdarzeń o charakterze trwałym, w sposób stały i istotny modyfikujących organizację transportu na danym obszarze.

Odnosząc się do okoliczności rozpatrywanej sprawy Sąd przyjął, że czasowe zmiany organizacji transportu na linii kolejowej nie stanowią okoliczności obligującej organ do aktualizacji planu transportowego. 

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

 

Pt., 1 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel