Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Projekt docelowej zmiany organizacji ruchu tylko z uzasadnieniem

WSA: Projekt docelowej zmiany organizacji ruchu tylko z uzasadnieniem fotolia.pl

Skoro zaskarżony akt podlega kontroli sądu administracyjnego, to niezwykle istotne jest prawidłowo sporządzone uzasadnienie tego aktu – stwierdził WSA w Opolu w niedawnym wyroku.

Przedmiotem skargi wniesionej do sądu był akt starosty w przedmiocie zatwierdzenia projektu docelowej zmiany organizacji ruchu.

O ile omawiany akt nie stanowi prawa miejscowego, o tyle został podjęty przez organ administracji publicznej w sprawie z zakresu administracji publicznej. WSA ocenił, że skoro zaskarżony akt podlega kontroli sądu administracyjnego, to niezwykle istotne jest prawidłowo sporządzone uzasadnienie do tego aktu. Obowiązek uzasadniania niedecyzyjnych rozstrzygnięć organów wykonujących administrację publiczną wynika wprost z art. 41 ust. 2 lit. c Karty Praw Podstawowych UE, a także z wykonawczego wobec niej Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji.

Uzasadnienie stanowi integralną część każdego aktu i jest elementem umożliwiającym sądową kontrolę w zakresie oceny prawidłowości podjętych przez organ działań. Jego zdaniem jest wyjaśnienie podjętego przez organ rozstrzygnięcia.

W omawianej sprawie starosta w ogóle nie sporządził uzasadnienia do zaskarżonego aktu. Uniemożliwiło to zarówno stronie skarżącej, jak też sądowi, poznanie motywów, którymi kierował się starosta zatwierdzając projekt docelowej zmiany organizacji ruchu na drodze powiatowej.

Reasumując, sąd uznał, że brak uzasadnienia ww. aktu oznacza jego wadliwość pozwalającą na stwierdzenie jego nieważności.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 24.05.2022 r., sygn. II SA/Op 92/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Czw., 30 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak