Od 1 do 30 kwietnia br. obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity, zgodnie z poniższymi zasadami.
Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać wyłącznie obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę 24.02.2022 r. lub później i zaliczają się do poniższych grup:
- dzieci i młodzież do lat 18,
- kobiety (bez względu na wiek),
- mężczyźni powyżej 60. roku życia,
- mężczyźni w wieku 18–60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.
Osoby te mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w klasie 2 pociągów TLK i IC w wagonach z miejscami do siedzenia.
Warunkiem skorzystania z bezpłatnego przejazdu, jest konieczność pobrania nieodpłatnego biletu dodatkowego oraz okazanie paszportu, który potwierdza przekroczenie granicy 24.02.2022 r. lub później, dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) oraz Powiadomienia o nadaniu numeru PESEL (na powiadomieniu musi być wpisane obywatelstwo ukraińskie), które jest wydane po 24.02.2022 r.
Obywatele Ukrainy, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej muszą okazać dodatkowo dokumenty potwierdzające niepełnosprawność (ważne są także ukraińskie dokumenty). Dokumentów tych nie muszą okazywać osoby o widocznej niepełnosprawności.
Przewóz rzeczy i zwierząt również jest nieodpłatny.
Nieodpłatne bilety dodatkowe można pobrać w kasie biletowej lub w pociągu na ogólnych zasadach, tj. w przypadku przejazdu pociągami:
- TLK, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc – tylko, gdy w pociągach tych będą wolne miejsca do siedzenia,
- TLK, IC bez obowiązkowej rezerwacji miejsc – z rezerwacją lub bez niej.
Brak ważnego biletu należy zgłosić konduktorowi pociągu zgodnie z poniższymi zasadami.
W przypadku przejazdu pociągami:
- TLK, IC z obowiązkową rezerwacją miejsc – przed wejściem do pociągu,
- TLK, IC bez obowiązkowej rezerwacji miejsc – przed wejściem do pociągu albo niezwłocznie po nim.
W przypadku odprawy w pociągu nie pobierane są dodatkowe opłaty.
Jeżeli obywatel Ukrainy kupił odpłatny bilet, a zgodnie z tą informacją jest uprawniony do bezpłatnego przejazdu, to może go zwrócić bez potrąceń lub wymienić na nieodpłatny bilet dodatkowy. Jeżeli do biletu zakupiony był odpłatny bilet na przewóz rzeczy lub psa, to także zwracamy je bez potrącenia odstępnego.
Zasady przejazdów z Polski do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier
Z bezpłatnych przejazdów można skorzystać przy przejazdach do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii lub na Węgry (tylko klasa 2 wagony z miejscami do siedzenia). W przypadku przejazdów za granicę obowiązują te same zasady co w przypadku przejazdów po Polsce z poniższymi wyjątkami.
Na przejazd za granicę należy pobrać nieodpłatny bilet dodatkowy do stacji za granicą, na których zatrzymują się pociągi, lub
do ostatniej stacji w Polsce. Bezpłatne bilety dodatkowe w komunikacji międzynarodowej można nabyć wyłącznie w kasach biletowych, które prowadzą sprzedaż biletów międzynarodowych.
W przypadku przejazdu pociągami międzynarodowymi:
- 40476 Nightjet relacji Budapeszt – Wrocław – Berlin,
- 40457 Nightjet relacji Berlin – Wrocław – Budapeszt
- nieodpłatny bilet dodatkowy można pobrać tylko do ostatniej stacji w Polsce.
Przejazd za granicą odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie, zgodnie z zasadami kolei zagranicznej.
Źródło: https://www.intercity.pl/