Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomorskie stawia na kolej

Pomorskie stawia na kolej fotolia.pl

Władze województwa pomorskiego stawiają nacisk na rozwój kolejowego transportu publicznego. Pasażerowie z regionu niedługo skorzystają z 44 nowych pociągów.

Samorząd województwa pomorskiego umacnia swoją pozycję jako lidera transportu kolejowego. Tak wynika z danych Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Polityka transportu zbiorowego w województwie od wielu lat opierana jest właśnie na kolei.

W lipcu zostaną rozpisane dwa przetargi na nowy tabor, który obsłuży linie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Kolei Aglomeracyjnej.

Do PKM trafi 14 nowych składów. Zamawiający oczekuje, że będą mogły one osiągnąć prędkość 160 km/h, mieć dwie pary drzwi w każdym członie i będą zwierać miejsca dla 350-400 pasażerów. Pociągi mają dotrzeć do zamawiającego do końca 2024 r. Natomiast do KA trafi aż 30 nowych pojazdów. Te mają osiągać „tylko” prędkość 120 km/h, mieć trzy pary drzwi w każdym członie i zapewniać miejsca dla 450-500 pasażerów. Pociągi mają dotrzeć na Pomorze do końca 2025 r.

Konsekwentnie inwestujemy w rozwój kolei. Obecnie naszym największym zmartwieniem jest zapewnienie odpowiedniego taboru. Po pomorskich torach jeździ już 10 nowoczesnych składów Impuls. – Teraz ogłaszamy dwa kolejne duże przetargi. Priorytetem jest dla nas zakup takiego taboru, jakiego potrzebuje pasażer w obszarze aglomeracji. Chcemy dysponować, więc taborem, który będzie szybki i wygodny w krótkich, około 25 minutowych podróżach – poinformował Mirosław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Źródło: pomorskie.eu

Czw., 8 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński