Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obwodnica Opatowa – wkrótce umowa

Obwodnica Opatowa – wkrótce umowa fotolia.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że niebawem zostanie podpisana umowa na budowę obwodnicy Opatowa. Zakończenie postępowania przetargowego jest możliwe po zakończeniu kontroli ze strony Urzędu Zamówień Publicznych.

Władze i mieszkańcy Opatowa (woj. Świętokrzyskie) mają powody do radości. Wedle danych Dyrekcji przez miasto przejeżdża w ciągu doby kilkanaście tysięcy pojazdów. Przy czym co trzeci jest tzw. „pojazdem ciężkim”. Przez centrum miasta biegną dwie drogi krajowe (DK9 i DK74). Przy czym częściowo ich ślad pokrywa się. Dlatego budowa obwodnicy jest konieczna.

„Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin. Poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. Znacznie skróci też czas podróżowania drogami krajowymi nr 9 i nr 74. Obwodnica będzie stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. ” – podkreśla GDDiKA w komunikacie.

Do zakończenia postępowania konieczne było skontrolowanie procedury przetargowej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. GDDiKA podkreśla, że taka weryfikacja jest „standardowa i obligatoryjna” w przypadku zamówień o dużej wartości. Dopiero po pomyślnym przejściu kontroli możliwe jest podpisanie umowy z wykonawcą.

Dyrekcja zawiadamia, że możliwe już jest podpisanie z wykonawcą umowy na budowę obwodnicy tego miasta. Przedsięwzięcie obejmie zaprojektowanie i wybudowanie 12 km drogi. Koszty inwestycji zostały wycenione na 403,7 mln zł. Przebudowa będzie realizowana w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9. Zadanie zrealizuje konsorcjum złożone z firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion (partner).

W ramach obwodnicy Opatowa zostaną także wybudowane dwa węzły drogowe:  

  • węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej DK9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tzw. łącznikiem północnym do DK74, 
  • węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną DK9, zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką nr 757 do Staszowa.

Projekt realizowany jest w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński