Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA przypomina: obiekt to nie urządzenie – w kontekście stawek opłaty za zajęcie pasa

WSA przypomina: obiekt to nie urządzenie – w kontekście stawek opłaty za zajęcie pasa fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przychylił się do skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej w przedmiocie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych – ze względu na nieprawidłowe uregulowanie stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury komunikacyjnej. Dlaczego?

Według Sądu Wojewoda trafnie zauważył, że realizacja dyspozycji z art. 40 ust. 8 ustawy o drogach publicznych wymaga określenia stawek opłat w odniesieniu do wszystkich przewidzianych przez przepis ustawy możliwości zajęcia pasa drogowego w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, przy czym pojęć tych nie należy utożsamiać, bowiem czym innym jest obiekt telekomunikacyjny, a czym innym jest urządzenie telekomunikacyjne – tymczasem kwestionowane zapisy zaskarżonej uchwały nie dokonywały ich rozróżnienia.

Wojewódzki Sąd wskazał równocześnie, że w świetle art. 40 ust. 5 i 6 w zw. z art. 40 ust. 2 ustawy o drogach publicznych roczna stawka opłaty odnosi się wyłącznie do urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej – zatem niedopuszczalne jest objęcie jej zakresem również obiektów; a z kolei dzienne stawki odnoszą się do obiektów – zatem te regulacje nie mogą się odnosić także do urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 listopada 2020 r., III SA/Gl 436/20

Źródło: CBOSA

Sob., 19 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel