Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025 w konsultacjach publicznych

Program budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025 w konsultacjach publicznych fotolia.pl

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, 24 listopada 2020 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne „Programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025”. Głównym celem „Programu…” jest poprawa dostępu do komunikacji kolejowej w regionach.

Realizacja zadań z tym związanych odbywać się będzie w szczególności przez:

  • zwiększenie dostępu do przystanków kolejowych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się;
  • zwiększenie dostępu do transportu kolejowego dla lokalnych społeczności przez uzupełnienie lokalnej i regionalnej punktowej infrastruktury pasażerskiej;
  • zwiększenie dostępu do miejsc parkingowych dla podróżnych.

Efektem realizacji programu ma być:

  • eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego;
  • dostosowywanie przystanków kolejowych do ruchu dalekobieżnego;
  • usprawnienie komunikacji kolejowej.

Na realizację programu PKP Polskie Linie Kolejowe SA przeznaczą ze środków własnych 1 mld zł. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej realizowany ze środków własnych spółki na tak dużą skalę.

Resort infrastruktury wskazuje na to, że lista lokalizacji zadań inwestycyjnych została opracowana na podstawie postulatów składanych przez organy samorządowe (prezydentów miast, urzędy gminy, urzędy marszałkowskie), przewoźników, zarządcę infrastruktury kolejowej, przedsiębiorców, lokalne stowarzyszenia oraz obywateli. Ponadto, dokładne lokalizacje przystanków i stacji, ich nazwy, precyzyjny zakres zadań oraz wybór pomiędzy ewentualnymi alternatywami będą przedmiotem dodatkowych konsultacji z miejscowymi interesariuszami, w celu jak najlepszego dostosowania programu do potrzeb lokalnych społeczności, a „Program…” jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje.

Uwagi do projektu programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025 można zgłaszać od 24 listopada do 2 stycznia 2021 roku.

Uwagi można przesyłać na opublikowanym na stronie MI formularzu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., drogą pocztową na adres Departamentu Kolejnictwa: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI), osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna, pon.-pt. w godzinach 9.30-16.00).

Projekt „Programu…” wraz z dodatkowymi materiałami dostępny jest tutaj.

Źródło: www.gov.pl/infrastruktura

Śr., 25 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel