Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Powiatów Polskich wydał opinię do projektu Programu Bezpiecznej Infrastruktury

Związek Powiatów Polskich wydał opinię do projektu Programu Bezpiecznej Infrastruktury fotolia.pl

Przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury program „Bezpieczna Infrastruktura Drogowa na lata 2021-2024” ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych. Do 3 grudnia br. będą trwały publiczne konsultacje projektu. Swoją opinię w tej sprawie wydał Związek Powiatów Polskich.

Pierwszą kwestią, do której odniósł się Związek była możliwość wkładu samorządowego w realizację zadań objętych programem na podstawie porozumienia zarządcy drogi z zainteresowaną jst. W swojej opinii ZPP podkreślił, że aktualna sytuacja budżetowa jednostek samorządu terytorialnego stawia je w położeniu, które umożliwia jedynie symboliczny wkład jst w program. „Jednostki samorządu terytorialnego nie dysponują wolnymi środkami, które mogłyby nawet w części pokryć istniejącą lukę pomiędzy potrzebami a środkami przewidzianymi na realizację programu” – czytamy w opinii.

ZPP wskazuje również na zagadnienie „mobilności lokalnej”, która wymieniana jest jako jedno z kryteriów wpływających na kształt hierarchizacji zadań wymagających realizacji. Wobec tego, warto pomyśleć o konsultowanie ich z właściwymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz umożliwić tymże jednostkom przekazywanie propozycji takich zadań. Na względzie trzeba tu bowiem mieć poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg krajowych z drogami samorządowymi.

Zagadnieniem poruszonym w opinii jest również nieobjęcie programem odcinków dróg, które utracą swój status w momencie oddania do użytkowania nowej drogi. „Należy uniknąć sytuacji, w których poprawę bezpieczeństwa na danym odcinku drogi ze środków programu będzie wyłączała utrata przez ten odcinek kategorii drogi krajowej na skutek wybudowania „nowej” drogi, której budowa jeszcze się nie rozpoczęła albo której oddanie do użytku nastąpi np. dopiero za pięć lat” – pisze Prezes Zarządu ZPP.   

Sob., 7 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska