Przepisy Prawa o ruchu drogowym dotyczące nakładania kar za przejazd pojazdów nienormatywnych nie wymagają wiedzy szczególnej, tym samym organ nie ma obowiązku korzystania z biegłych. W tym zakresie wystarczające są "proste wyliczenia matematyczne" – stwierdził NSA w Warszawie w wyroku z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. akt: II GSK 1200/16.
Sąd wskazał również, że karę za przejazd pojazdem nienormatywnym ponosi podmiot, który spełnia opisane ustawą kryteria, zatem jest podmiotem wykonującym przejazd pojazdem nienormatywnym, a ta nienormatywność jest naruszeniem warunków jak dla stosownej kategorii zezwolenia dla wykonywania przejazdu nienormatywnego. Jeżeli przewoźnik nie posiada żadnego zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym, a stwierdzone naruszenia nie mieszczą się w parametrach przewidzianych dla kategorii zezwoleń I-VI, to organ stosuje kategorię jak dla zezwoleń kategorii VII.
Treść art. 140aa ust. 1 Prawa o ruchu drogowym wiąże karę z przejazdem bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi dla tego zezwolenia. Przepis nie używa zwrotu "warunki określone w zezwoleniu", ale warunki określone dla tego zezwolenia. Warunki takie mogą być określone w różnych miejscach np. w treści zezwolenia, ale także w przepisie ustawy, który ustala określone parametry dla uzyskania zezwoleń określonej kategorii.