Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nauka jazdy z misją

Nauka jazdy z misją fotolia.pl

Przesłania nauczyciela jazdy, jakość nauki i system szkolenia oraz powołanie Rzecznika Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy to ważne punkty Kongresu Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy.

Spotkanie odbyło się 10 czerwca w Warszawie i zgromadziło blisko 200 uczestników. Jego organizatorem była Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym. Partnerami organizatora były: Polski Klaster Edukacyjny, Automobilklub Polski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, Instytut Transportu Samochodowego, Grupa IMAGE i Związek Powiatów Polskich. Dziennik Warto Wiedzieć pełnił zaś patronat medialny.

Kongresowi przyświecało hasło „Misja, jakość, bezpieczeństwo, profit – Ośrodek Szkolenia 4.0”. Spotkanie prowadził Andrzej Grzegorczyk, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym.

Fachowa wiedza

O tym, jak ważne jest budowanie społeczeństwa informacyjnego opowiadał Krzysztof Olkowicz, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. – Dziś ważne jest, aby nie być biernym. To, co Państwo robicie to potwierdza – mówił. – W mojej ocenie byłoby wskazane, abyście Państwo orzekali w składach ławniczych w sądach rejonowych. Tak doświadczeni fachowcy będę mogli oddać swój głos – dodawał. Rzecznik przypomniał też o tym, że współpracuje ze środowiskiem egzaminatorów, nauczycieli jazdy i kursantów. Dowodem tego jest wniesienie skargi konstytucyjnej związanej z obowiązkiem dostarczenia przez osobę niepełnosprawną pojazdu przystosowanego do rodzaju schorzenia na potrzeby przeprowadzenia praktycznej części egzaminu. 8 czerwca br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że egzamin na prawo jazdy osób niepełnosprawnych niezgody z Konstytucją. – Chcemy dalej współpracować. Jeśli będzie potrzebna wiedza i doświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich, służymy Państwu – zadeklarował.

Etyka nauczyciela

Ciekawe wystąpienie miał Tomasz Matuszewski, starosta gostyniński, ekspert w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego posiadający uprawnienia instruktora i egzaminatora wszystkich kategorii. Tomasz Matuszewski tłumaczył jakimi zasadami powinien w swojej pracy kierować się nauczyciel jazdy. Powoływał się przy tym na swoje bogate doświadczenie zawodowe. Stawiał na jakość i etykę. – Chcemy nie tylko pracować dobrze, ale być ludźmi zasad – wyjaśniał. Wspominał o autorytecie. – Autorytet to nie urzędnik. Autorytet to osoba. Buduje się go, godziwie wykonując pracę – twierdził. Dla wykonywania zawodu nauczyciela nauki nie do pominięcia jest także kwestia ekonomii. – Z tego tytułu też musimy odczuwać satysfakcję – przyznawał. Wspomniał także o nadzorze starostów nad ośrodkami szkolenia kierowców, który jest iluzoryczny.

Niezbędny autorytet

Karol Keft z Ośrodka Szkolenia Kierowców „Jankar” w Redzie podzielił się swoimi doświadczeniami z zakresu efektywności szkolenia. Szkolenie nie może być tylko pod egzamin. Ważne jest także to, że instruktor powinien od kursanta wymagać – w sposób stanowczy i kulturalny. Inaczej nie ma autorytetu. Zwrócił także uwagę na to, jak komunikuje się młode pokolenie – osoby urodzone po roku 1995 – to generacja cyfrowa. Dlatego ośrodki szkolenia kierowców powinny mieć mobilne wersje swoich stron, korzystać z facebooka.

Historię zmian legislacyjnych w zakresie systemu szkolenia dla przyszłych kierowców przypomniał Maciej Wroński, prezes zarządu związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. Mówiąc o przyszłości, wskazywał, że egzaminatorem powinien być zawodowiec o określonych predyspozycjach.

Podczas kongresu wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Transportu Rzeczypospolitej Polskiej”. Odznaczenie to zostało ustanowione 16 lat temu przez Radę Ministrów jako zaszczytne, honorowe wyróżnienie dla pracownikom transportu.

Starosta Rzecznikiem

Ważnym punktem spotkania było także powołanie przez organizatora Rzecznika Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy, którym został Tomasz Matuszewski. Do zakresu działań i obowiązków Rzecznika będzie należała m.in. analiza zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz analiza poziomu szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Rzecznik będzie także wspierał działania środowisk szkoleniowych. Ma inicjować zmiany prawne i organizacyjne we współpracy z parlamentarzystami oraz przedstawicielami urzędów państwowych i samorządowych. Rzecznik będzie wspierany merytorycznie przez zespół ekspertów.

Niebawem w Dzienniku Warto Wiedzieć ukaże się wywiad z nowym Rzecznikiem, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Uczestnicy kongresu wzięli ponadto udział w Branżowym Pikniku Szkoleniowym. Była to okazja do wzięcia udziału w ćwiczeniach kontrolowania poślizgu na infrastrukturze pobliskiego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy i przejazdu częścią trasy „Rajdu Barbórka”. Na miejscu odbyły się też warsztaty dotyczące nieoczekiwanych zdarzeń w czasie szkolenia pt. „Uratuj życie kursantowi”. 

Pt., 10 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska