Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PTZ. Czy zamówienia w wymiarze nie przekraczającym 50 000 kilometrów rocznie należy publikować w Dzienniku Urzędowym UE? (18)

PTZ. Czy zamówienia w wymiarze nie przekraczającym 50 000 kilometrów rocznie należy publikować w Dzienniku Urzędowym UE? (18) fotolia.pl

Kwestię publikacji ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej reguluje rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70.

Zgodnie z powołanym rozporządzeniem właściwe organy krajowe mogą zadecydować, że informacje określone w art. 7 ust. 2 rozporządzenia nr 1370/2007 nie będą publikowane, jeżeli umowa o świadczenie usług publicznych dotyczy świadczenia usług publicznych w zakresie transportu pasażerskiego w wymiarze mniejszym niż 50 000 kilometrów rocznie.

Ustawodawstwo unijne pozostawia więc do uznania każdego kraju członkowskiego kwestię tego czy ogłoszenia dotyczące usług w nieznacznym rozmiarze będą objęte obowiązkiem publikacji. Mając więc na uwadze treść ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, zasadnym jest przyjęcie, że w świetle przepisów krajowych obowiązek publikacji tego typu ogłoszeń istnieje tak samo jak w przypadku ogłoszeń pozostałych, z tą tylko różnicą, że wymagany termin ich publikacji został skrócony z roku do sześciu miesięcy.

W obowiązującej ustawie nie został bowiem wprost wyłączony obowiązek wynikający z rozporządzenia nr 1370/2007, stąd też istnieje on w takim kształcie w jakim został sformułowany w treści tegoż rozporządzenia. Wynika to z faktu, że przepisy ustawy stosuje się z uwzględnieniem rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 i choć spotykany jest pogląd odmienny, oparty na twierdzeniu, że polska ustawa mówi wyłącznie o publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej to wydaje się, że nie uwzględnia on faktu, iż w powyższym zakresie ustawodawca polski nie zdecydował się na rezygnację publikacji tego typu ogłoszeń, a jedynie na skrócenie okresu ich zamieszczania.

Źródło: Publiczny transport zbiorowy w pytaniach i odpowiedziach, M. Król, ZPP, Warszawa 2015

Pt., 27 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka