Diagnosta pełni funkcję publiczną. W związku z czym wymagana jest od niego szczególna staranność w wykonywaniu swoich czynności oraz przestrzeganie obowiązujących w tym zakresie przepisów.
Skoro zatem od pracy diagnosty zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym to w sytuacji gdy dopuszcza się on uchybień, o których mowa w art. 84 ust. 3 pkt. 2 Prawa o ruchu drogowym, to tym samym stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Konsekwencje tych uchybień są zatem znaczne a więc i sankcja za te uchybienia winna być do tego proporcjonalna. Wyrok WSA w łodzi z 20 stycznia 2016 r. sygn. III SA/Łd 995/15.
Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, że skarżący wpisując w dowodach rejestracyjnych szeregu pojazdów pozytywny wynik badania technicznego mimo, że go nie przeprowadził, naruszył obowiązujące przepisy prawa. W tych okolicznościach Sąd uznał, że nie została zachwiana proporcja pomiędzy konsekwencjami uchybień diagnosty, a skutkiem takich uchybień jakim jest cofnięcie uprawnienia diagnoście.
Źródło: CBOSA