Takie są plany infrastrukturalne rządu na bieżący rok. Natomiast w przyszłym kontynuowana ma być budowa i modernizacja najważniejszych szlaków drogowych i kolejowych, zakończenie i rozliczenie inwestycji finansowanych z budżetu UE 2007-2013 oraz uruchomienie funduszy 2014-2020, a także przygotowanie wartego 25 mld zł Narodowego Planu Rewitalizacji. Takie priorytety rządu przedstawił posłom wiceminister rozwoju i infrastruktury Adam Zdziebło. - Będziemy nadal konsekwentnie dopinać sieć dróg szybkiego ruchu, które docelowo połączą polskie województwa i ich największe miasta. Kontynuujemy również największy od 20 lat program inwestycji na kolei. - zapowiedział wiceminister.
Drogi
Obecnie trwa realizacja:
- S3 łącząca Wrocław z Zieloną Górą i Szczecinem,
- S5 łącząca Wrocław z Poznaniem i Bydgoszczą,
- S7 łącząca Gdańsk z Olsztynem, Warszawą i Krakowem,
- S8 łącząca Białystok z Warszawą, Łodzią i Wrocławiem,
- S17 łącząca Warszawę z Lublinem,
- S19 łącząca Lublin z Rzeszowem.
- Do końca tego roku chcemy oddać kolejne 255 km dróg. W międzyczasie nastąpi stopniowe wdrożenie jednolitego i przyjaznego dla kierowców systemu elektronicznego poboru opłat, który docelowo będzie obowiązywał na wszystkich autostradach – powiedział wiceminister.
Kolej
Do końca 2015 r. inwestycje w infrastrukturę kolejową wyniosą ponad 15 mld zł. – To środki nie tylko na modernizację linii i połączeń kolejowych, ale również inwestycje w nowoczesny tabor oraz rozwiązania poprawiające komfort i bezpieczeństwo podróży – podkreślił wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju.
Źródło: mir.gov.pl