Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (132). Iran

Tablice rejestracyjne świata (132). Iran fotolia.pl

Cechą wyróżniającą irańskie pojazdy zabytkowe jest tablica rejestracyjna z białymi znakami na brązowym tle i zdjęciem głównej bramy prowadzącej do Ogrodów Narodowych (Bagh-e Malli). W ramach tego kompleksu mieści się m.in. Narodowe Muzeum Iranu i Muzeum Narodowe Malek.

Tablica taka ma również napis „historyczny” w języku perskim.

W większości pozostałych przypadków struktura tablicy rejestracyjnej jest standardowa i składa się:

·         z niebieskiego pionowego paska z lewej strony, na którym w górnej części znajduje się flaga Iranu, zaś w dolnej – jedno nad drugim: skrót I.R. (nawiązujący do międzynarodowego wyróżnika IR) oraz napis IRAN;

·         ze środkowej części głównej, w której znajduje się numer rejestracyjny. Numer rejestracyjny składa się standardowo z dwóch cyfr, litery (lub znaku graficznego) i trzech kolejnych cyfr. O ile cyfry mają wyłącznie charakter porządkowy, to środkowy znak w niektórych przypadkach powiązany jest z typem pojazdu. Standardowe tablice rejestracyjne mają czarne znaki na białym tle; identyczne zestawienie kolorystyczne mają tablice pojazdów osób niepełnosprawnych – te jednak w numerze rejestracyjnym zamiast litery mają znak osoby niepełnosprawnej. Czarne znaki na żółtym tle mają taksówki, inne pojazdy transportu zbiorowego (w tym taksówki międzymiastowe) oraz pojazdy rolnicze – przy czym każdy z nich ma przydzieloną odrębną literę wyróżniającą. Dodatkowo w przypadku taksówek ponad arabską literą „T” znajduje się napis alfabetem łacińskim „TAXI”. Pojazdy rządowe mają białe znaki na czerwonym tle, w numerze rejestracyjnym występuje arabska litera „A”. Z kolei pojazdy policyjne mają białe znaki na ciemnozielonym tle i literę „P” w numerze rejestracyjnym;

·         z prawej strony – oddzielonego pionową linią pola, w którym zamieszczany jest dwucyfrowy kod literowy prowincji rejestracji (zapisany klasycznymi cyframi arabskimi) oraz – w górnej części – napis „Iran” w języku perskim.

Całkowicie odmienny schemat numeracji stosowany jest dla pojazdów korpusu dyplomatycznego i konsularnego (choć w tym wypadku występują sprzeczne informacje), pojazdów administracji rządowej i wojskowych.

Warto dodać, że zagraniczne pojazdy przekraczające granice Iranu muszą otrzymać specjalną tymczasową tablicę. Ma ona trzy pola – z lewym górnym znajduje się oznaczenie miesiąca ważności, w lewym dolnym – oznaczenie roku ważności, zaś w głównym polu – w górnej jego części napis perski „pobyt tymczasowe”, a w dolnej – właściwy numer rejestracyjny.

Śr., 4 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski