Zawiadomienie o wszczęciu kontroli.
Zgodnie z art. 79 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
Z brzmienia powołanego przepisu wynika wprost, że samo zawiadomienia jak i okres pomiędzy zawiadomieniem a faktycznym rozpoczęciem kontroli nie wlicza się do czasu kontroli. Należy zwrócić uwagę, że organ zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli a nie o wszczęciu kontroli.
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera:
- oznaczenie organu
- datę i miejsce wystawienia;
- oznaczenie przedsiębiorcy;
- wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;
- podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.
Organ nie ma obowiązku zamieszczać w treści zawiadomienia informacji o planowanej dacie wszczęcia kontroli. Jest to szczególnie ważne w przypadku kontroli skierowanej do przedsiębiorców, których dotychczasowe zachowanie wskazuje na utrudnianie organom przeprowadzenia kontroli w wymaganym zakresie (np. przedsiębiorca prowadzący stacje kontroli pojazdów zamyka ją dla klientów na czas kontroli, uniemożliwiając tym samym osobom upoważnionym do kontroli sprawdzenie prawidłowości przeprowadzenia okresowego badania pojazdu).
Oznacza to, że kontrola może być wszczęta w każdym czasie po upływie 7 dni i przed upływem 30 dnia od daty doręczenia zawiadomienia.
Na wniosek przedsiębiorcy kontrola może być wszczęta przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Brak jest przeszkód prawnych by z propozycją złożenia wniosku przez przedsiębiorcę wystąpił organ – warto jednak mieć pisemne potwierdzenie złożenia wniosku przez przedsiębiorcę.