Cechą charakterystyczną systemu oznaczania pojazdów na Wyspach Salomona jest częste stosowanie ręcznie malowanych tablic rejestracyjnych – mimo znacznej liczby ich typów.
Numery rejestracyjne pojazdów składają się – co do zasady – z dwóch liter (obecnie AB) i nie więcej niż czterech cyfr. W zależności od charakteru pojazdu nanoszone są one albo białą farbą na czarnym tle (pojazdy prywatne), albo czarną farbą na białym tle (pojazdy służb publicznych, taksówki, samochody wypożyczalni).
Istnieją liczne typy specjalnych tablic rejestracyjnych:
- duże zróżnicowanie występuje w przypadku pojazdów władz publicznych. Samochód służbowy Gubernatora Generalnego ma zamiast numeru rejestracyjnego koronę św. Edwarda na czarnym tle, Premier – herb państwa na czarnym tle, Chief Justice – litery CJ na czarnym tle. Pojazdy poszczególnych ministerstw mają numery rejestracyjne złożone z litery M i czterech cyfr, a pozostałe pojazdy rządowe – z litery G i czterech cyfr, przy czym na tablicy rejestracyjnej litera G jest pisana czerwonym kolorem na białym tle;
- pojazdy misji dyplomatycznych mają numer rejestracyjny złożony z liter DC, łącznika, cyfry oznaczającej misję dyplomatyczną, łącznika i cyfry stanowiącej numer porządkowy danego pojazdu (pojazd ambasadora nie ma łącznika i końcowej cyfry). Numer jest zapisywany białą czcionką na kasztanowatym tle;
- tablice dealerskie składają się z litery T i cyfry. Numer jest biały na czerwonym tle.
Jak podaje portal Europlate plantatorzy na wchodzącej w skład Wysp Salomona Wyspie Russella nieoficjalnie posługują się własnymi tablicami rejestracyjnymi – z białymi znakami na zielonym polu. Numer rejestracyjny składa się z literowego kodu typu pojazdu oraz czterech cyfr.