Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozbudowa ePUAPu o umowy kupna-sprzedaży pojazdu - oczami naszego Czytelnika

Rozbudowa ePUAPu o umowy kupna-sprzedaży pojazdu - oczami naszego Czytelnika fotolia.pl

W odpowiedzi na artykuł "Wpłyń na nowy kształt ePUAPu. Weź udział w badaniu ankietowym", który został zamieszczone w Dzienniku Warto Wiedzieć, jeden z naszych wiernych Czytelników kontynuuje dyskurs publiczny w tym zakresie. Zachęcamy zatem do lektury poniższego listu oraz do interakcji w tym zakresie (nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

"Szanowni Państwo,

Kontynuując temat "Wpłyń na nowy kształt ePUAPu. Weź udział w badaniu ankietowym" proponuję rozbudowę ePUAPu o możliwość zawierania za jej pomocą umowy kupna pojazdu.

Sprzedając pojazd, zwykle sporządzamy umowę kupna tradycyjnie, czyli na papierze. Wiele osób posiłkuje się wówczas umowami jakie można znaleźć w internecie. Zatem umowa sporządzona w formie pisemnej jest ważna w chwili, gdy podpiszą ją obie strony. Kodeks cywilny pozwala również zawrzeć taką umowę ustnie, jednak przyzwyczajenie „mam papier w ręku" zwykle wygrywa. Wygrywa, bo koszt dwóch kartek w tej transakcji jest znikomy.

Ja proponuję iść z duchem czasu i zaproponować rozbudowę ePUAPu o formularz „umowa sprzedaży pojazdu" a dane pojazdu pobierać z systemu CEPIK. Takie podejście z pewnością może ograniczyć ilość niezbędnych wizyt w starostwie oraz przyspieszyć cały ten proces.

Formularz „umowa sprzedaży pojazdu" po zalogowaniu się przez sprzedającego sam wypełniłby pola imię, nazwisko i PESEL. ePUAP zintegrowany z platformą CEPIK mógłby wskazywać sprzedającemu jakie pojazdy w danej chwili są w jego posiadaniu. Sprzedający po wyborze pojazdu mógłby jeszcze dodać do umowy ważne informacje dodatkowe, takie jak kwotę za jaką zostaje sprzedany pojazd, informacje o stanie faktycznym pojazdu oraz wskazać czy jest w posiadaniu karty pojazdu.

Następnie sprzedający dokonałby podpisu umowy sprzedaży swoim profilem zaufanym. Warto już w tym miejscu przypomnieć, że konto na ePUAP jest całkowicie darmowe. Tak sporządzoną elektroniczną umowę oczywiście mógłby również podpisać, jeśli zaistniałaby taka konieczność, współwłaściciel pojazdu. Już teraz wszystkie formularze zamieszczone na platformie ePUAP może podpisać kilka osób.

Następnie umowa (jeszcze w formie elektronicznego formularza – używając określeń ePUAP) zostałaby przekazana na platformie ePUAP do kupującego, który składając podpis przy pomocy swojego bezpłatnego profilu zaufanego, dopełniłby tym samym formalności sprzedaży pojazdu. Taka elektroniczna umowa byłaby gotowa do tego, żeby przesłać ją do CEPIKu. Dane z elektronicznej umowy (formularza) automatycznie trafiałyby do systemy CEPIK. Choć cała idea platformy ePUAP polega właśnie na tym, żeby realizować sprawy urzędowe bez finalnego dokonywania wydruku to dla osób należących do grona „mam papier w ręku" warto dodać, że każda ze stron sprzedaży oczywiście mogłaby (na potwierdzenie) wydrukować tak zawartą umowę. Już dziś każdy wydruk z platformy ePUAP jest pełnoprawnym dokumentem. Umowa podpisana bezpłatnym profilem zaufanym ePUAP posiadałaby jedną bardzo ważną cechę. Jest nią cyfrowy podpis umożliwiając tym samym nie tylko udokumentowanie stron umowy, ale również czasu (z dokładnością do tysięcznej sekundy) w jakim została zawarta umowa.

Sprzedający po podpisaniu elektronicznej umowy mógłby być zwolniony z wizyty w starostwie, a kupujący zgłosiłby się do starostwa tylko w celu oddania dowodu rejestracyjnego poprzedniego właściciela. Tam czekałby na niego nowy dowód rejestracyjny. O tym kiedy kupujący może odebrać nowy dowód rejestracyjny oczywiście dowiadywałby się z platformy ePUAP.

Zatem ePUAP mógłby przyczynić się do rozmowy o pozostawianiu tablic dożywotnio na danym samochodzie i zaprzestaniu przetapiania ich po niemalże każdej nowej rejestracji. Pomysł wydaje się być o tyle trafny i uzasadniony, że w starostwach takich jak Kraków czy Poznań za chwilę skończy się dostępny zakres numerów rejestracyjnych.

Na początek można by zacząć od umów pomiędzy osobami fizycznymi oraz umowy zawarte pomiędzy osobą fizyczną a właścicielem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Wszystkie dane osób prawnych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą pochodziłyby z elektronicznego systemu CEIDG. Warto w tym miejscu nadmienić, że już teraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą za pośrednictwem systemy CEIDG aktualizują za pośrednictwem Internetu dane o własnej działalności gospodarczej.

Z czasem można rozwinąć możliwości platform i umożliwić integrację CEPIK z Krajowym Rejestrem Sądowym, w którym określony jest m.in. sposób reprezentacji pozostałych podmiotów prawnych. Dane pobrane z Krajowego Rejestru Sądowego do elektronicznego formularza umowy sprzedaży pojazdu pobierana byłaby automatycznie wskazując osoby, które będą mogły zawrzeć umowę sprzedaży(kupna) pojazdu (lub jedną osobę jeśli taki jest sposób reprezentacji). Warto by jeszcze nadmienić, że platforma ePUAP już dzisiaj działa na smartfonach. Zatem zawarcie elektronicznej umowy mogłoby być, dosłownie mówiąc, realizowane przez telefon."

Wojciech Olender

Sob., 2 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka