Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy kształt ePUAPu i o profilu kierowcy - oczami naszego Czytelnika

Nowy kształt ePUAPu i o profilu kierowcy - oczami naszego Czytelnika fotolia.pl

W odpowiedzi na artykuł "Wpłyń na nowy kształt ePUAPu. Weź udział w badaniu ankietowym", który został zamieszczone w Dzienniku Warto Wiedzieć, jeden z naszych wiernych Czytelników inicjuje dyskurs publiczny w tym zakresie. Zachęcamy zatem do lektury poniższego listu oraz do interakcji w tym zakresie (nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

"Szanowni Państwo

(...) Na państwa serwisie chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami, które wypełnią zakres "potencjalnych potrzeb obywateli w zakresie elektronicznych kontaktów z administracją".

Od 19 stycznia br. czeka nas wiele zmian związanych z wejściem w życie nowelizacji Ustawy o kierujących pojazdami. Po dokonaniu analizy obowiązków jakie zostały nałożone na starostwa oraz na kandydatów na kierowcę nasuwa się jedno bardzo ważne spostrzeżenie: znowelizowana ustawa zwiększy ilość odwiedzin kandydatów na kierowców w siedzibie starostwa.

Czy zatem nie można byłoby tego tak zorganizować, żeby cały proces został uproszczony i nie zmuszał kandydata na kierowcę do odwiedzin budynku starostwa?

W mojej ocenie kandydat na kierowcę powinien móc wykonać wszystkie czynności związane z uzyskaniem prawa jazdy za pomocą platformy ePUAP. Systemy powinny być w całości zintegrowane z programem "Kierowca". Osoba która ma zamiar otrzymać nowe uprawnienia do kierowania pojazdami nie powinien z tego powodu odwiedzać starostwa, a pracownicy starostwa powinni być minimalnie angażowani w ten proces. Platforma ePUAP powinna wskazywać kolejne etapy procesu umożliwiając tym samym przedłożenie kompletnych dokumentów i opłat, a skończywszy na wskazaniu wyniku egzaminu.

Obecnie na kandydata ubiegającego się o uprawnienia do kierowania pojazdami nałożony jest obowiązek przedłożenia w starostwie:

  • wniosku o wydanie prawa jazdy,
  • orzeczenia lekarskiego i orzeczenie psychologicznego (o ile to drugie jest wymagane),
  • fotografii,
  • zgody rodziców (jeżeli kandydat rozpoczyna szkolenie 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego na daną kategorię wieku),
  • złożenie stosownych oświadczeń.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy to Wydział Komunikacji przygotuje Kartę Kandydata na Kierowcę. W tym momencie kandydat może przystąpić do wyboru ośrodka szkolenia kierowców. Starostwa już dziś prowadzą elektroniczny rejestr ośrodków szkolenia kierowców.

Analizując proces przyjmowania wniosku można łatwo stwierdzić, że prawie wszystkie czynności można łatwo przenieść na platformę ePUAP.

Moim zdaniem ten etap powinien być realizowany poprzez możliwość wypełniania elektronicznego formularza na platformie ePUAP przez kandydata, który otrzymałby możliwość samodzielnego wyboru ośrodka szkolenia kierowców. Takie podejście nie tylko oszczędza czas urzędników, ale umożliwia dokonanie przyszłemu kierowcy dokonania samodzielnego wyboru ośrodka szkoleniowego o dowolnej godzinie i w dowolnym miejscu.

Po 19 stycznia br. ośrodek szkolenia kierowców po zakończeniu procesu zmieni statut kursanta na "przygotowany do egzaminu", a sam kursant w każdej chwili mógłby śledzić za pomocą platformy ePUAP wszystkie kolejne etapy, jakie związane są z uzyskaniem prawa jazdy.

Przedostatnim etapem procesu otrzymywania uprawnień do kierowania wybranymi pojazdami (w tym również możliwość otrzymania nowej kategorii) powinna być możliwość samodzielnego wyboru w elektronicznym terminarzu WORD terminu egzaminu teoretycznego i praktycznego - oczywiście za pomocą platformy ePUAP. Tu warto by wspomnieć, o takim rozbudowaniu platformy ePUAP, która umożliwi logowanie kursantowi za pomocą profilu ePUAP do wielu różnych platform (tak jak teraz można to zrobić m.in. do CEIDG, bądź do pue.zus.gov.pl).

Ostatnim etapem byłoby przesłanie przez WORD wyniku egzaminu do systemu "Kierowca". Po pomyślnie zdanym egzaminie to egzaminator, niejako z automatu, rozpoczynałby proces wydrukowania prawa jazdy. Kierowca, który właśnie otrzymał nowe uprawnienia mógłby też za pośrednictwem platformy ePUAP wybrać starostwo w którym odbierze prawo jazdy (tak jak to teraz dzieje się z paszportami) lub wskazać adres pod który należy przesłać dokument. Uzupełniając wszystkie potrzeby kierowcy ePUAP powinien być wykorzystany w procesie wydawania wtórnika.

Użycie profilu zaufanego ePUAP umożliwiłoby poświadczenie wszystkich ważnych czynności, a sam kandydat na kierowcę zaraz po pozytywnym zakończeniu egzaminu mógłby od razu prowadzić pojazd, gdyż jego dane o posiadanych uprawnieniach widniałyby w systemie "Kierowca" i odwrotnie, po negatywnym zakończeniu egzaminu kandydat poprzez platformę ePUAP mógłby samodzielnie wybrać kolejny termin egzaminu.

Zatem platforma ePUAP mogłaby wspomagać cały proces wydawania Prawa jazdy, a czynności pracowników starostw (co ważne) powinny być ograniczone do samego wydania dokumentu. Dodatkowo zyskujemy jeszcze jedną bardzo praktyczną rzecz. Każdy nowy kandydat na kierowcę tworzyłby konto na platformie ePUAP i używałby jej kilkukrotnie.

W chwili kiedy piszę ten artykuł na platformie ePUAP jest potwierdzonych ponad 93 tyś użytkowników. Z pewnością poprzez taką ciekawą formę użytkowania platformy ePUAP można z powodzeniem mówić o innowacyjnej administracji. Jak mamy być innowacyjni, to zróbmy to w całym tego słowa znaczeniu. Każdy posiadacz konta na ePUAPie z pewnością odwdzięczy się tym, że z czasem samodzielnie sprawdzi pozostałe możliwości platformy.

Z pewnością podczas czytania pojawią się pytania typu: jak to zdjęcie ePUAPem? Tak, praktycznie każdy fotograf wykonuje dzisiaj zdjęcie aparatem cyfrowym. Zdjęcie mógłby sprawnie weryfikować urzędnik Wydziału Komunikacji, lub mogłoby ono pochodzić z systemu dowodów osobistych. A co ze zgodą rodziców? Oni też mogliby podpisać zgodę za pomocą ePUAPu, przecież jest on całkowicie darmowy, a platforma umożliwia podpisanie jednego dokumentu przez kilku posiadaczy profilu zaufanego ePUAP. Na zakończenie spytacie pewnie co z podpisem na prawie jazdy? Zastanawiam się na ile jest on potrzebny, skoro jego wzór (jak i nasze zdjęcie) są już w systemie dzięki któremu mamy dowód osobisty. Czyż nie można by w tym zakresie również wykonać integracji zasobów?

(...) W mojej ocenie rozwój polskiej administracji powinniśmy dzisiaj skupić w dużej mierze nad poszerzeniem możliwości ePUAPu. Dałoby to rzeczywisty wymiar oszczędności pacy urzędnikom i co najważniejsze pozwoli wielu osobom spożytkować czas np. na rozwój własnego przedsiębiorstwa, a same sprawy urzędowe załatwiałoby się elektronicznie, czyli sprawnie i szybko. Oczywiście całość procesu integrowania baz danych powinna być poprzedzona współpracą z GIODO w celu zapewnienia społeczeństwu prawidłowej ochrony podczas przetwarzania danych osobowych. (...)"

Wojciech Olender

Sob., 26 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka