Praktycznie każdy kraj posiada określoną liczbę typów specjalnych tablic rejestracyjnych. Jednak w mało którym typy te są mają tak konsekwentny schemat jak w Peru. Na takich tablicach przed numerem rejestracyjnym widnieje mniejsza litera „E” (od „especial” – specjalny).
Numery rejestracyjne składają się z dwóch liter (charakteryzujących właściciela pojazdu) i trzech cyfr. Kolor znaków i tła tablicy jest również związany z kategorią właściciela. I tak:
- pojazdy policyjne mają tablice rejestracyjne z czarnymi znakami na zielonym tle;
- pojazdy straży pożarnej i karetki pogotowia – z białymi znakami na czerwonym tle;
- pojazdy rządowe – z czarnymi znakami na białym tle;
- pojazdy korpusu dyplomatycznego – z czerwonymi znakami na białym tle;
- pojazdy przeznaczone do wystawiania – z czarnymi znakami na pomarańczowym tle;
- pojazdy zarejestrowane czasowo – z niebieskimi znakami na żółtym tle.
Wszystkie typy tablic specjalnych mają – identycznie jak zwykłe tablice – ponad numerem rejestracyjnym napis „Peru”, w lewym górnym rogu tablicy – flagę Peru, w prawym górnym – holograficzną naklejkę legalizacyjną, w lewym dolnym – unikalny numer seryjny tablicy.
Standardowe numery rejestracyjne składają się z dwóch znaków i czterech cyfr (w przypadku motocykli) lub trzech znaków i trzech cyfr (w przypadku pozostałych pojazdów). Pierwsza litera koduje miejsce rejestracji, przy czym w zależności od wielkości regonu możliwe są sytuacje w których jeden region ma przypisanych kilka liter i odwrotnie: jedna litera odpowiada kilku regionom, np. regiony Lima i Callao mają przypisane (wspólnie) litery A, B, C i D, litera U przysługuje Ucayali, zaś M – trzem regionom: Cajamarca, Lambayeque i Amazonas.
Numer rejestracyjny na tablicy rejestracyjnej jest zawsze zapisany czarną czcionką; w zależności od typu pojazdu różny kolor ma natomiast tło tablicy, przy czym w odrębnym kolorze może być górny pasek (z flagę, nazwą kraju i naklejką holograficzną):
- motocykle mają tablice z tłem jednolicie niebieskim;
- taksówki motocyklowe (trójkołowe) – z niebieskim tłem i żółtym paskiem;
- pojazdy prywatne – z tłem jednolicie białym;
- taksówki – z tłem białym i żółtym paskiem;
- autobusy miejskie – z tłem białym i zielonym paskiem;
- autobusy międzymiastowe (międzyregionalne) – z tłem białym i pomarańczowym paskiem;
- traktory – z tłem jednolicie żółtym;
- przyczepy – z tłem żółtym i białym paskiem.