Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zwrot licencji do urzędu bez wskazania celu

Zwrot licencji do urzędu bez wskazania celu fotolia.pl

Kolega taksówkarza (inny taksówkarz) we wrześniu 2011 r. przyniósł do urzędu 2 licencje z informacją, cyt. "że kolega prosi dostarczyć te 2 licencje, zaraz sam przyjdzie i załatwi dalej sprawę”. Urzędnik przyjął licencje, niestety taksówkarz się nie zjawił.

Do taksówkarza 3-krotnie wysyłano pismo z zapytaniem z prośbą o wyjaśnienie czy zwrot licencji nastąpił w związku zawieszeniem wykonywania transportu drogowego taksówką czy zrzeczeniem się ich, co skutkuje wygaśnięciem uprawnień z nich wynikających.

Poinformowano również, że jeżeli zwrot licencji należy traktować jako zawieszenie działalności licencjonowanej to okres zawieszenia może trwać nie dłużej niż 12 miesięcy. Pierwszy raz pismo zostało wysłane pod adres wskazany na licencji, goniec „urzędowy” przyniósł je z powrotem z adnotacją „nie mieszka pod wskazanym adresem”, drugi raz pod adres wskazany na CEIDG, które goniec przyniósł z powrotem z adnotacją „nie zastano”, trzeci raz pismo wysłano pocztą, ale tylko pod adres ten z CEIDG i pismo wróciło z adnotacją „awizowano nie zastano, druga adnotacja na kopercie zwrot nie podjęto w terminie. Na CEIDG wpis do działalności jest zawieszony od dnia maja 2011 r. i zawieszenie trwa nadal. Jak poprowadzić dalej sprawę?

Odpowiedź: W mojej ocenie organ powinien wszcząć postępowanie w przedmiocie wygaśnięcia licencji, z powołaniem się na okoliczność zrzeczenia się licencji przez taksówkarza. W niniejszej sprawie nie zachodzi podstawa do cofnięcia licencji. Co prawda można wykazać, powołując się na informację z CEIDC, że działalność gospodarcza nie jest wykonywana (z powodu zawieszania) od maja 2011 r. Jednak jeżeli organ przyjął licencje we wrześniu tego samego roku, nie można przyjąć, że ziściła się przesłanka cofnięcia licencji z powodu zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej objętej licencją co najmniej przez 6 miesięcy.

Ustawodawca nie mówi w jakiej formie powinno nastąpić zrzeczenie się licencji. Zatem przyjąć należy, że może się to odbyć poprzez czynność faktyczną jaką jest zwrot licencji do urzędu w okolicznościach wskazujących za zamiar zrzeczenia się jej. Ponieważ organ nie jest w stanie ustalić aktualnego miejsca zamieszkania przedsiębiorcy zalecane jest wystąpienie o ustanowienie przedstawiciela dla osoby nieobecnej w trybie art. 34 kodeksu postępowania administracyjnego.

Niedz., 2 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel