Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprzedaż komisowa pojazdu w ramach egzekucji komorniczej

Sprzedaż komisowa pojazdu w ramach egzekucji komorniczej fotolia.pl

Do organu wpłynął wniosek o rejestrację pojazdu. Wnioskodawca przedłożył zaświadczenie wystawione przez komornika o sprzedaży pojazdu w trybie komisowym, umowa komisu zawarta pomiędzy komornikiem a komisantem, faktura VAT wystawiona przez komornika potwierdzająca dokonanie operacji księgowej, gdzie jako nabywca figuruje spółka X a sprzedawca spółka Y, oraz faktura VAT wystawiona przez komisanta na rzecz spółki X oraz dowód wpłaty należnej kwoty. Pytanie czy przedstawione dokumenty stanowią wystarczający dowód własności pojazdu, który może stanowić podstawę do zarejestrowania samochodu na rzecz spółki X? Do pytania załączono skan dokumentów.

Odpowiedź: Podstawę prawną do sprzedaży komisowej w ramach postępowania egzekucyjnego z wyłączeniem przepisów dotyczących licytacji stanowi art. 864(1) kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z powołanym Komornik może sprzedać z wolnej ręki ruchomości niewymienione w art. 864 § 2, jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę i określił minimalną cenę zbycia. Sprzedaż nie może nastąpić wcześniej niż po dwóch tygodniach od dnia oszacowania, jeżeli żaden z wierzycieli prowadzących egzekucję nie sprzeciwił się jej w terminie tygodnia od daty zawiadomienia go przez komornika o zamiarze jej przeprowadzenia. Zatem przeprowadzenie licytacji nie zawsze jest jedynym sposobem na zbycie ruchomości w toku egzekucji komorniczej.

Z treści faktury VAT wystawionej przez komornika wynika, że spółka X skutecznie nabyła własność pojazdu. Zbywcą jest dłużnik w ramach postępowania egzekucyjnego spółka Y. W tym miejscu należy zaznaczyć, że na skutek prowadzonej egzekucji i zawartej w jej toku umowy komisu ani komornik ani komisant nigdy nie stali się właścicielami pojazdu pomimo, iż w omawianej sprawie byli zobowiązani do wystawienia faktury.

Nie ma również sprzeczności pomiędzy wystawionymi dowodami księgowymi. Komornik wystawił zwykłą fakturę sprzedaży, komisant wystawił natomiast fakturę VAT Marża. Faktura Vat marża służy do księgowego rozliczenia marży (prowizji) komisanta – ta została przewidziana w umowie komisu (6%) stąd różnica w cenie samochodu na fakturze VAT wystawionej przez komornika i fakturze VAT marża wystawionej przez komisanta. Faktura VAT marża jest szczególną procedurą rozliczania podatku VAT polegającą na tym, że podstawą opodatkowania jest nie cała wartość netto, a jedynie marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Faktura VAT marża nie musi zawierać ceny jednostkowej netto przedmiotu transakcji, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży wraz z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych przyjętych stawek podatku.  Podatnik wystawiając fakturę VAT marża nie musi także wyszczególniać na nim nałożonej przez siebie marży. Wystarczy, że podają jedynie kwotę należności ogółem w formie zarówno liczbowej, jak i słownej bez wykazywania kwoty podatku (szerzej na ten temat: www.fakturavatmarza.pl).

Resumują przedstawione dokumenty stanowią wystarczający dowód własności pojazdu i nie ma między nimi sprzeczności.

Pon., 3 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel