Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (64). Paragwaj

Tablice rejestracyjne świata (64). Paragwaj fotolia.pl

W Paragwaju dopiero z początkiem 2000 roku uporządkowano sposób rejestracji pojazdów – do tego czasu nie istniał bowiem ogólnokrajowy system rejestracji pojazdów. Wcześniej tablice rejestracyjne były wydawane przez władze lokalne; władze lokalne ustalały również samodzielnie wygląd tablic.

Począwszy od 2000 roku pojazdy mają numer rejestracyjny złożony z trzech liter i trzech cyfr. Wszystkie znaki mają charakter porządkowy – nie kodując żadnej informacji, z trzema wyjątkami:

  • pierwszą literę „E” mają pojazdy służb publicznych zwolnione z podatku drogowego;
  • pierwszą literę „T” mają traktory i inne maszyny rolnicze;
  • pierwszą literę „V” mają samochody zabytkowe. W szczególności rejestracja zaczynająca się od liter VAP oznacza pojazd, którego właściciel jest członkiem Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych Paragwaju (Circulo de Vehiculos Antiguos del Paraguay).

Tablica rejestracyjna ma wymiary 320 mm na 150 mm (motocyklowa jest odpowiednio mniejsza). Tło jest białe, odblaskowe z czerwoną obwódką dookoła tablicy. Numer rejestracyjny jest zapisany czerwoną czcionką. W górnej części tablicy znajdują się od lewej: flaga Paragwaju, napis „Paraguay” czarnymi wesalikami i wizerunek pieczęci państwowej.

Poza standardowym wzorem tablicy występują trzy tablice specjalne:

  • tablice pojazdów należących do właścicieli mających przyznany immunitet – w ten sposób tablica rejestracyjna od razu wskazuje policji lub innym służbom na status właściciela. Od zwykłych tablic tablice te różnią się używanym kolorem (czarny zamiast czerwonego). Pierwsze trzy litery wskazują na rangę właściciela. I tak: DIP – oznacza deputowanych, SEN – senatorów, JMx i GMX – odpowiednio członków rad municypalnych i zarządów municypalnych (x oznacza departament, w którym jest położona dana gmina), PJx – sędziów;
  • tablice pojazdów o statusie dyplomatycznym. Tablice te mają białe znaki na czarnym tle. Numer rejestracyjny złożony jest z kodu statusu pojazdu (CD – korpus dyplomatyczny, CC – korpus konsularny, MOE – pozostałe), trzycyfrowego kodu państwa i – po łączniku – numeru porządkowego pojazdu. Nad numerem rejestracyjnym widnieje napis „Ministerio de Relationes Exteriores” (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), a pod- „Republica del Paraguay”;
  • tablice tymczasowe. Trudno zresztą nazwać je „tablicami” jest to bowiem kartka papieru zawierająca nadrukowany czarnym tuszem numer rejestracyjny (pierwotnie był stosowany tusz czerwony, ale okazało się, że zbyt szybko blednie na słońcu). Numer rejestracyjny zaczyna się od litery „P”. Tablice tymczasowe są przyklejane od wewnętrznej strony szyby przedniej i tylnej pojazdu.
Pt., 9 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski