Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Znamy laureatów konkursu „Mam 6 lat"

Znamy laureatów konkursu „Mam 6 lat fotolia.pl

- Konkurs to pilotażowy projekt włączania rodziców w pokazywanie pozytywnych zmian w polskich szkołach. Pozwoli on na upowszechnianie dobrych lokalnych praktyk z poszczególnych szkół - powiedziała natomiast w swoim wystąpieniu minister edukacji Krystyna Szumilas.

Konkurs „Mam 6 lat" był adresowany do rad rodziców przedszkoli i szkół podstawowych. Jego celem była promocja najciekawszych form aktywności rad rodziców, którym zależy na przyjaznej adaptacji dzieci sześcioletnich w szkole. Konkurs miał również służyć wspieraniu współpracy między radami rodziców w przedszkolach i szkołach.

- Spotkania z rodzicami dzieci, które rozpoczynają edukację, są dla mnie bardzo ważne. Bez Waszego zaangażowania podniesienie jakości kształcenia nie byłoby możliwe - podkreśliła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas dziękując przedstawicielom rad rodziców za udział w konkursie.

Minister Szumilas zwróciła uwagę na to, że cywilizacyjna zmiana, jaką jest obniżenie wieku szkolnego, wpłynęła na zmianę podejścia do edukacji. - Dzieci szybciej się teraz uczą. Dlatego my - dorośli - powinniśmy wykorzystać ten złoty wiek dziecka, by lepiej przygotować je do samodzielnego życia. Obecnie wszystkie pięciolatki uczęszczają do przedszkoli, natomiast w całej grupie 3-5 latków, w edukacji przedszkolnej uczestniczy już 72 procent dzieci.

Konkurs dla rad rodziców „Mam 6 lat" był częścią ogólnopolskiej akcji informacyjnej, która ma przybliżyć ideę obniżenia wieku szkolnego rodzicom przedszkolaków. W konkursie udział wzięli rodzice z 266 przedszkoli i 412 szkół z całej Polski. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało 97 finalistów, a spośród nich - 32 laureatów.

Konkurs „Mam 6 lat" to jedno z wielu działań, które mają pokazać obraz zmieniającej się polskiej szkoły i wspierać te zmiany. To szczególne forum do bezpośredniego kontaktu ministra edukacji narodowej i innych władz oświatowych, ze środowiskami rodzicielskimi. Umożliwił on podzielenie się przez rodziców najlepszymi praktykami, doświadczeniami i informacjami o tym, jak szkoły i przedszkola przygotowały się do obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Konkurs przyczynił się do promocji i upowszechniania najciekawszych form aktywności rad rodziców, przygotowujących przedszkolaków do rozpoczęcia nauki w szkole oraz warunki do przyjaznej adaptacji sześciolatków.

Konkurs „Mam 6 lat był realizowany w dwóch modułach:

  • „Sześciolatek w przyjaznej szkole" - jak moja szkoła przygotowała się na przyjęcie sześciolatków do I klasy? Był on skierowany do rad rodziców w szkołach podstawowych.
  • „Przyjaźnie z przedszkola do szkoły" - jak moje przedszkole współpracuje ze szkołą, by przejście dziecka z przedszkola do szkoły podstawowej było przyjazne? Ten moduł był skierowany do rad rodziców w przedszkolach.

Dobre praktyki zebrane w konkursie posłużą do planowania dalszych działań upowszechniających obniżanie wieku szkolnego.

W związku z tym konkursem Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło również uhonorować samorządy, które wyróżniają się największą liczbą sześciolatków w pierwszych klasach. Ich przedstawiciele otrzymali tytuł „Samorząd na 6".

Samorządy wybrane zostały w sześciu kategoriach. W kategorii:

  • miasto wojewódzkie zwyciężyła - Warszawa,
  • miasto na prawach powiatu - Sopot,
  • gmina miejsko - wiejska duża - Grodzisk Mazowiecki (województwo mazowieckie),
  • gmina miejsko - wiejska mała - Międzylesie (województwo dolnośląskie),
  • gmina wiejska - Raszyn (województwo mazowieckie),
  • gmina wiejska mała - Dobryszyce (województwo łódzkie).

Źródło: MEN

Pt., 8 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka