Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wydał wyrok w przedmiocie skargi na uchwałę zarządu powiatu dotyczącej ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora zespołu szkół. Strona skarżąca wniosła o uznanie tej uchwały za nieważną, podnosząc że została wydana w czasie, gdy formalnie nie występował wakat na stanowisku, które w następstwie konkursu miało być obsadzone. W uzasadnieniu skargi przekazano, że nowy konkurs został ogłoszony, kiedy decyzja o odwołaniu dotychczasowego dyrektora nie była jeszcze prawomocna, zaś samo odwołanie zostało dokonane w sposób wadliwy. Według skarżącego, wobec wadliwości i braku prawomocności takiej decyzji, dotychczasowy dyrektor nadal był dyrektorem, a tym samym - uchwała o ogłoszeniu konkursu na obsadzenie stanowiska została podjęta bez podstawy prawnej.
Sąd po zbadaniu sprawy i dokonaniu wykładni przepisów, orzekł jednak o oddaleniu skargi i nie poparł zawartej w niej argumentacji. Jak wspomniał Sąd, uchwała o odwołaniu dyrektora szkoły, została podjęta w ramach przysługujących zarządowi powiatu kompetencji do zatrudniania i zwalniania kierowników jednostek budżetowych powiatu. Uchwała została podjęta w czasie, gdy odwołanie dotychczasowego dyrektora ze stanowiska było nieprawomocne i nie złożono od niej odwołania. Wobec tego - pozostawała w obrocie prawnym i wywoływała skutki prawne od chwili jej podjęcia. Dotychczasowy dyrektor został zatem zniesiony ze stanowiska i w chwili podejmowania uchwały o ogłoszeniu konkursu, stanowisko to było "puste", nieobsadzone.
Mając na uwadze natychmiastową wykonalność uchwał zarządu powiatu, Sąd nie znalazł argumentów na poparcie tezy o konieczności uprawomocnienia się odwołania dotychczasowego dyrektora. Jedyną możliwością zahamowania wykonalności tej uchwały byłoby skorzystanie z instytucji art. 79 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym przez organ nadzoru lub art. 61 § 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przez sam sąd. Skoro jednak takie działania nie zostały podjęte, czekanie na prawomocność pierwszej z podjętych uchwał było zbyteczne.
Sąd zwrócił jednak uwagę na ryzyko, jakie podjął organ wydając zaskarżoną uchwałę i zarządzając konkurs w sytuacji, gdy możliwe było jeszcze prawomocne stwierdzenie nieważności uchwały o odwołaniu dotychczasowego dyrektora czy stwierdzenia, że została ona podjęta z naruszeniem prawa. Gdyby do takiej sytuacji doszło, a w wyniku rozstrzygnięcia nowego konkursu stanowisko zostałoby obsadzone niejako podwójnie, organ ponosiłby odpowiedzialność odszkodowawczą. Podjęcie się ryzyka jest jednak w takim przypadku prawem organu. Oczekiwanie na prawomocność odwołania dyrektora nie było konieczne, toteż skarga o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie konkursu nie obroniła się przed sądem. Odrębną kwestią jest to, jak sprawy mogłyby potoczyć się w dalszej kolejności.
Wyrok WSA w Kielcach z 30 grudnia 2024 r. (sygn. II SA/Ke 582/24)
Źródło: CBOSA